تفاوت تخم‌مرغ سفید و قهوه‌ای چیست؟/ نقش نژاد مرغ در رنگ تخم‌مرغ!
۲۴ خرداد ۱۳۹۶

تفاوت تخم‌مرغ سفید و قهوه‌ای چیست؟/ نقش نژاد مرغ در رنگ تخم‌مرغ!

تفاوت رنگ تخم‌مرغ‌های سفید و قهوه‌ای به نژاد مرغ‌ها برمی‌گردد و انواع تخم مرغ‌های صنعتی از نظر طعم یا ارزش تغذیه‌ای، تفاوت معناداری با یکدیگر ندارند.


وقتی که می‌خواهید تخم‌مرغ بخرید، کدام نوع را انتخاب می‌کنید؟! سفید یا قهوه‌ای؟! آیا اساسا رنگ تخم‌مرغ برای شما اولویت دارد؟ شاید تخم‌مرغ سفید را ترجیح بدهید، ‌فقط به این دلیل که به آن عادت کرده‌اید. شاید هم شنیده باشید که تخم‌مرغ قهوه‌ای برای سلامتی بهتر است و خودتان را به خریداری این تخم‌مرغ‌ها مجبور کنید.

تخم‌مرغ سفید و قهوه‌ای قطعا متفاوت به نظر می‌رسند و اغلب هم تفاوت قیمت دارند، اما همه این مسائل چه دلیلی دارند؟!

 

تفاوت اصلی در نوع مرغ است

وقتی که درباره رنگ تخم‌مرغ صحبت می‌کنیم،‌ باید بدانیم که کلید اصلی بحث ما در نژاد مرغ نفهته است. به‌طور کلی مرغ‌های سفیدپری که لاله گوش سفید دارند، تخم‌مرغ سفید می‌گذارند و مرغ‌های دارای پرهای قرمز-قهوه‌ای که لاله گوش قرمز دارند، تخم‌مرغ قهوه‌ای. علاوه بر این‌ها، نژادهای نادری هم وجود دارند که تخم‌مرغ‌های آبی و خالدار می‌گذارند.

 

آیا تخم‌مرغ قهوه‌ای بهتر از تخم‌مرغ سفید است

رنگ تخم‌مرغ در گروه شاخص‌های لازم برای تعیین کیفیت تخم‌مرغ قرار نمی‌گیرد. از نظر طعم و مواد مغذی هم هیچ تفاوتی بین تخم‌مرغ سفید و قهوه‌ای وجود ندارد. پس با این‌که تخم‌مرغ قهوه‌ای اغلب گران‌تر از نوع سفید است، اما هیچ کدام از این تخم‌مرغ‌ها نسبت به همدیگر برتری ندارند.

 

آیا تخم‌مرغ قهوه‌ای دارای پوسته سخت‌تری است

پوسته‌های تخم‌مرغ سفید و قهوه‌ای، از نظر ضخامت هیچ تفاوتی با همدیگر ندارند. پس اگر فکر می‌کنید که پوسته تخم‌مرغ مورد نظر شما سخت‌تر است، این مساله به سن مرغ برمی‌گردد و نه رنگ تخم‌مرغ. مرغ‌های جوان‌تر معمولا تخم‌مرغ‌های دارای پوسته سخت می‌گذارند، درحالی که مرغ‌های پیر معمولا تخم‌مرغ‌های دارای پوسته نازک‌تر. این موضوع درباره هر دو نوع تخم‌مرغ سفید و قهوه‌ای یکسان است.

 

چرا تخم‌مرغ قهوه‌ای معمولا گران‌تر است

این تصور رایج سال‌ها است که وجود دارد: چون تخم‌مرغ قهوه‌ای گران‌تر است، پس قطعا طبیعی و سالم است. با این‌حال، چنین تصوری لزوما با واقعیت همخوانی ندارد. گران‌تر بودن تخم‌مرغ قهوه‌ای بیشتر از هر چیزی به این نکته ساده ارتباط پیدا می‌کند که مرغ‌های دارای پرهای قرمز-قهوه‌ای بزرگ‌تر از انواع سفیدپر هستند و به غذای بیشتری احتیاج دارند. پس تولیدکنندگان برای جبران هزینه‌های اضافی،‌ تخم‌مرغ قهوه‌ای را گران‌تر از انواع سفید می‌فروشند.

 

یک نکته کوچک

با وجود تمام موضوعاتی که در بالا آوردیم، یک نکته کوچک را نباید نادیده گرفت. اگر تا حالا تخم‌مرغ مرغ‌های خانگی را خورده باشید، می‌دانید که این تخم‌مرغ‌ها هم قهوه‌ای هستند، هم غنی‌ترند و هم زرده غلیظ‌تری دارند. بنابراین، نباید تخم‌مرغ مرغ‌های خانگی را با تخم‌مرغ‌های دیگر مقایسه کرد. به‌طور کلی، غذایی که به مرغ داده می‌شود، ‌نقش مهمی در رنگ زرده تخم‌مرغ و طعم آن ایفا می‌کند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12184

افزودن نظر