شرایط اهدای پلاسمای خون/ به بهانه 24 خرداد، روز جهانی اهدای خون
۲۲ خرداد ۱۳۹۶

شرایط اهدای پلاسمای خون/ به بهانه ۲۴ خرداد، روز جهانی اهدای خون

پلاسما، قسمت مایع خون است که بسیاری از پروتئین‌های مهم در آن قرار می‌گیرند و مقابله با بیماری‌ها و امکان لخته شدن خون را فراهم می‌کنند. اهدای پلاسما هم مانند اهدای خون، شرایطی مانند نداشتن بیماری‌های عفونی یا قرار داشتن در محدوده سنی و وزنی مناسب را دارد.


اهدای پلاسمای خون، مانند انواع دیگر اهدای خون، می‌تواند زندگی انسان‌های دیگر را نجات بدهد. پلاسما، قسمت مایع خون است که بسیاری از پروتئین‌های مهم در آن قرار می‌گیرند و مقابله با بیماری‌ها و امکان لخته شدن خون را فراهم می‌کنند. با این‌حال، قبل از این‌که برای اهدای پلاسمای خون به مراکز مورد نظر مراجعه کنید، باید شرایط الزامی را در نظر بگیرید. سن، وزن و سلامت عمومی، بخشی از الزامات این کار هستند که باید بررسی شوند. همچنین، عواملی مانند ابتلا به بیماری‌ها، مصرف داروها، فعالیت‌های اخیر و تاریخ آخرین اهدای خون هم می‌توانند برای تعیین شرایط در نظر گرفته شوند.

 

وزن و سن

سازمان غذا و داروی آمریکا (USFDA)، مجموعه مقررات درباره اهدای خون و اجزای آن (مانند پلاسما) را تعیین می‌کند. الزامات عمومی برای اهدای پلاسمای خون مانند انواع دیگر اهدای خون است. براساس این مقررات، ابعاد بدن و وزن هستند که میزان خون موجود در بدن را تعیین می‌کنند. بنابراین، هر فرد داوطلب حداقل باید ۴۹.۹ کیلوگرم وزن داشته باشد تا بتواند میزان استاندارد پلاسما را در فرآیند اهدای خون بدون خطری برای خودش اهدا کند. به‌علاوه، اهداکنندگان باید از نظر سنی به حدی رسیده باشند که بتوانند آگاهانه به انجام این کار رضایت بدهند. حداقل سن برای اهدای خون در بسیاری از ایالت‌های آمریکا،‌ ۱۷ سال است. با این‌حال، داوطلبان جوان‌تر می‌توانند با رضایت والدین‌شان برای اهدای خون اقدام کنند. بسیاری از مراکز اهدای خون هم از همین قواعد سنی برای داوطلبان پیروی می‌کنند.

 

سلامت عمومی

براساس مقرراتی که سازمان غذا و داروی آمریکا (USFDA) تعیین کرده است، اهداکنندگان خون باید توسط پزشک پیش از اولین جلسه اهدای خون مورد بررسی قرار بگیرند و این معاینه باید سالانه تکرار شود. در روز اهدای خون نیز فرد داوطلب نباید با هیچ کدام از نشانه‌های بیماری مانند تب، سرفه و اختلال در تنفس مواجه شود. دمای بدن، فشار خون و ضربان قلب هم باید در وضعیت عادی باشند. مراکز اهدای خون باید خون شما را قبل از شروع فرآیند اهدا مورد بررسی قرار بدهند تا از وجود پروتئین و سلول‌های قرمز خون به‌اندازه کافی مطمئن شوند. ممکن است بعضی از این مراکز از داوطلبان بخواهند که از رژیم غذایی خاصی پیروی کنند تا از کمبود پروتئین در بدن این افراد جلوگیری کنند. این کار برای افرادی که به‌طور منظم پلاسمای خون اهدا می‌کنند، اهمیت خاصی دارد.

 

بیماری‌ها

پلاسمای خون بعد از هر بار اهدا مورد آزمایش قرار می‌گیرد تا پزشکان مطمئن شوند که هیچ بیماری قابل انتقالی (مانند HIV و هپاتیت ویروسی) در خون فرد اهداکننده وجود ندارد. همچنین، سوالاتی درباره سابقه سفرها و سبک زندگی از فرد اهداکننده پرسیده خواهد شد. این سوالات با این هدف پرسیده می‌شوند که شانس انتقال بیماری‌ها از طریق پلاسمای فرد مورد نظر با دقت بیشتری تخمین زده شود. بعضی از این بیماری‌ها که نقش مهمی در مشخص کردن واجدین شرایط دارند، عبارت‌اند از بیماری‌های قلبی،‌ بیماری ديابت و آسم.

 

داروها و واکسن‌ها

مصرف بسیاری از داروها، مانع از اهدای پلاسمای خون نمی‌شود. با این‌حال، موارد استثنا هم وجود دارند که می‌توانند از اهدای پلاسمای خون جلوگیری کنند: استفاده از داروهای رقیق‌کننده خون و انسولین. به همین دلیل، مراکز اهدای خون از داوطلبان درخواست می‌کنند که لیست همه داروهای مصرفی خودشان را در اختیار کارشناسان مربوطه قرار بدهند تا شرایط آن‌ها با دقت مورد بررسی قرار بگیرد. انجام واکسیناسیون هم می‌تواند فرد را برای دوره مشخصی از اهدای خون بازدارد، اما این عدم صلاحیت دائمی نیست.

 

ملاحظات دیگر

براساس مقررات سازمان غذا و داروی آمریکا (USFDA)، هر فرد سالم می‌تواند ۲ بار در هفته برای اهدای پلاسمای خون اقدام کند، اما این ۲ روز نمی‌توانند متوالی باشند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12183

افزودن نظر