8 عامل آسیب‌رسان به زیبایی لب‌ها
۲۲ خرداد ۱۳۹۶

۸ عامل آسیب‌رسان به زیبایی لب‌ها

سیگار کشیدن یا استفاده از انواع رژها و برق‌لب‌های نامرغوب می‌تواند باعث تیرگی و از دست رفتن زیبایی ظاهری لب‌ها شود. به علاوه، کم‌آب شدن بدن هم می‌تواند در تیرگی و خشکی لب‌ها نقش داشته باشد.


پوست لب ذاتا خیلی نازک‌تر و ظریف‌تر از پوست قسمت‌های دیگر بدن است. با توجه به کم بودن تعداد ملانوسیت‌ها یا همان سلول‌های تولیدکننده ملانین در لب‌ها، این قسمت از صورت بسیار متفاوت‌تر از باقی بدن به نظر برسد. بافت‌های زمینه‌ای لب، انعطاف‌پذیر و سرخ‌رنگ هستند و در صورت برخوردار بودن از سلامتی مناسب باید درخشش هم داشته باشند. با این‌حال، همین ویژگی‌ها باعث می‌شوند که بافت لب ذاتا نسبت به کبودی، ترک‌خوردگی و... آسیب‌پذیر شود.

در بسیاری از موارد، تیرگی و خشکی لب‌ها به‌خاطر عادت‌های ناسالم، بیماری‌های مختلف و شرایط آب‌وهوایی به‌وجود می‌آیند، ‌ولی علت‌های زیر هم تاثیر خاص خودشان را دارند:‌

سیگار کشیدن

نیکوتین، نقش مهمی در آسیب‌رسانی به بافت‌های داخلی لب‌ها ایفا می‌کند و رنهایت باعث می‌شود که لب‌ها تیره و ناسالم به نظر برسند.

اختلالات هورمونی

مشکلاتی مانند قاعدگی، بارداری، زایمان یا یائسگی معمولا باعث شکل‌گیری تغییرات هورمونی در بدن می‌شوند.

استفاده از رژها و براق‌کننده‌های نامرغوب و بیش از حد ارزان

این محصولات حاوی مقدار زیادی از ترکیبات مصنوعی، رایحه‌ها و عناصر شیمیایی خاصی هستند که به پوست لب آسیب می‌رسانند و جلوه آن‌ها را خراب می‌کنند.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید

اشعه‌های UVA و UVB فوق‌العاده خطرناک هستند. بنابراین، بیرون آمدن از خانه بدون استفاده از محصولات ضدآفتاب مرغوب می‌تواند به لب‌ها آسیب بزند و باعث سوختگی آن‌ها شود.

زیاده‌روی در مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار

این نوشیدنی‌ها حاوی قند و رنگ‌های مصنوعی زیادی هستند و درنتیجه سطح قند خون را بالا می‌برند. این روند هم در درازمدت به مشکلات مختلفی منجر می‌شود که سلامتی افراد را به خطر می‌اندازد و در کنار تمام مشکلات، زیبایی لب‌ها را هم تحت تاثیر قرار می‌دهند.

خشکی

مصرف نکردن آب به‌اندازه مناسب، تغییرات آب‌وهوایی و تغییرات هورمونی، چند مورد از علت‌های مهم در خشکی و ترک‌خوردگی لب‌ها هستند که اگر برطرف نشوند،‌ درنهایت لب‌ها را تیره می‌کنند.

هایپرپیگمانتاسیون

لکه‌های تیره معمولا به‌علت افزایش ملانین در بعضی از قسمت‌های بدن به‌وجود می‌آیند. همه عوامل ذکرشده می‌تواند به هایپرپیگمانتاسیون منجر شوند.

داروها

داروهای قوی در اکثر موارد بر عملکردهای طبیعی بدن تاثیر منفی می‌گذارند. بنابراین، در صورت مصرف این داروها، حتما مقدار زیادی آب بنوشید تا از بروز عوارض جانبی جلوگیری کنید.

کم‌آبی بدن

با کم شدن میزان آب در بدن، آب لازم به لب‌ها نمی‌رسد و این عضو حساس به‌خوبی تغذیه نمی‌شود. بنابراین، کم‌آبی بدن به‌راحتی باعث تیرگی لب‌ها می‌شود.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12182

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر