فواید لوبیا سفید از منظر طب سنتی
۲۱ خرداد ۱۳۹۶

فواید لوبیا سفید از منظر طب سنتی

لوبیا سفید سرشار از فیبر است و می‌تواند از سندرم روده تحریک‌پذیر و یبوست پیشگیری کند. فولات موجود در لوبیا سفید هم باعث کاهش خطر حملات قلبی می‌شود.


لوبیا سفید، یکی از سبزی‌های نشاسته‌ای غنی از پروتئین است که مقدار زیادی از ویتامین‌ها و املاح را هم به بدن می‌رساند. به‌علاوه، یکی از منابع عالی برای دریافت فیبر غذایی هم محسوب می‌شود. اضافه کردن لوبیا سفید به رژیم غذایی، فواید مختلفی برای بدن دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

فواید فیبر

لوبیا سفید، مانند انواع حبوبات و لوبیاهای دیگر، غنی از هر دو نوع فیبر غذایی است: فیبر محلول و فیبر نامحلول. یک فنجان از لوبیا سفید پخته‌شده تقریبا ۴۵ درصد از مصرف روزانه توصیه‌شده (RDI) برای دریافت فیبر را تامین می‌کند. هر دو نوع این فیبرها، فواید مهمی دارند. در دستگاه گوارش، فیبر محلول باعث شکل‌گیری ترکیبات شبیه به ژل می‌شود که به ذرات صفرای حاوی کلسترول می‌چسبند و آن‌ها را از بدن بیرون می‌آورند. از طرف دیگر، فیبر نامحلول نیز به پیشگیری از یبوست کمک می‌کند و راحتی اجابت مزاج را با افزایش حجم مدفوع بیشتر می‌کند. ویژگی بعدی فیبر نامحلول، این است که می‌تواند به جلوگیری از اختلالات شایع گوارشی مانند سندرم روده تحریک‌پذیر و دیورتیکولوز کمک کند.

کاهش حملات قلبی

رژیم غذایی غنی از فیبر، میزان کلسترول خون را به سطح سالم می‌رساند و کلسترول بد خون را کاهش می‌دهد. لوبیا سفید، علاوه بر فیبر غذایی، منبع فوق‌العاده‌ای هم برای دریافت فولات محسوب می‌شود. درواقع، یک فنجان از لوبیا سفید پخته‌شده، نیمی از ارزش روزانه این ماده مغذی را فراهم می‌کند. یکی از ویژگی‌های مهم فولات، این است که سطح هموسیستئین را پایین می‌آورد. هموسیستئین، نوعی از اسیدهای آمینه است که مانند سم در جریان خون عمل می‌کند. متاسفانه، افزایش میزان هموسیستئین در خون به‌عنوان یکی از عوامل خطر مستقل در سکته‌های قلبی و مغزی شناخته می‌شود. یکی از مطالعات منتشرشده در Journal of the American Medical Association نشان می‌دهد که اگر میزان فولات در رژیم غذایی همه افراد به‌اندازه مطلوب برسد، هموسیستئین موجود در گردش خون کمتر می‌شود و درنتیجه میزان حملات قلبی هم سالانه بین ۱۰ تا ۱۱ درصد کاهش می‌یابد.

پایدارسازی قند خون

در کنار همه فوایدی که لوبیا سفید برای دستگاه گوارش و سیستم قلبی-عروقی دارد، فیبر محلول موجود در این گیاه به پایدارسازی قند خون هم کمک می‌کند. طبق گزارش Current Diabetes Reports در سال ۲۰۰۹ میلادی، فیبر محلول از منظر مهمی برای افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۲ مفید است: بهبود سریع وضعیت متابولیک و ماندگاری آن در درازمدت. بخشی از فواید فیبر لوبیا سفید برای افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۲ عبارت‌اند از کاهش سطح هموگلوبین A۱c و انسولین، بهبود قند ناشتا و پس از غذا، ایجاد احساس سیری مطلوب و کمک به کاهش وزن.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12173

افزودن نظر