20 دقیقه بعد از کشیدن سیگار چه اتفاقی در بدن‌مان می‌افتد؟/ 10 خرداد، روز جهانی بدون دخانیات
۰۸ خرداد ۱۳۹۶

۲۰ دقیقه بعد از کشیدن سیگار چه اتفاقی در بدن‌مان می‌افتد؟/ ۱۰ خرداد، روز جهانی بدون دخانیات

اگر فکر می‌کنید سیگار کشیدن عوارض کوتاه‌مدت ندارد باید بدانید که تغییر در فشار خون، ضربان قلب و حرارت پوست، درست ۲۰ دقیقه بعد از سیگار کشیدن اتفاق می‌افتد.


اثرات مخرب سیگار کشیدن با اولین دود واردشده به بدن شروع می‌شود و به‌مرور زمان به بیماری‌های قلبی، ریوی و سرطان‌ها ختم می‌شود. بنابراین، این ادعا که کشیدن چند نخ سیگار در روز یا هفته به بدن آسیبی نمی‌رساند، کاملا بی‌اساس است. در ادامه با اثرات منفی سیگار کشیدن در اولین ۲۰ دقیقه آن آشنا می‌شویم.

تغییر در فشار خون

همزمان با شروع سیگار کشیدن، فشار خون هم به‌علت عملکرد نیکوتین در بدن افزایش می‌یابد، اما با گذشت ۲۰ دقیقه از این کار، فشار خون افزایش‌ یافته، دوباره به محدوده طبیعی بازمی‌گردد. طبق گزارش Smoking Cessation، با همان چند پُک اولیه به سیگار، فشار خون افراد سیگاری هم بین ۱۰ تا ۱۵ درصد بالا می‌رود. به نظر متخصصان، این افزایش در فشار خون، خطر مواجهه با سکته‌های قلبی و مغزی را بیشتر می‌کند. با این‌حال، بعد از گذشت ۲۰ دقیقه، فشار خون به محدود طبیعی بازمی‌گردد و رگ‌های خونی هم به عملکرد طبیعی خودشان ادامه می‌دهند.

تغییر در ضربان قلب

بعد از تمام شدن سیگار، ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا ضربان قلب پایین بیاید و به میزان طبیعی برسد. مطالعات علمی نشان داده‌اند که بلافاصله بعد از شروع سیگار، ضربان قلب فرد سیگاری هم بین ۱۰ تا ۲۵ بار در دقیقه بیشتر می‌شود. نیکوتین و مواد شیمیایی دیگر که در دود سیگار وجود دارند، قلب را به تپش سریع‌تر تحریک می‌کنند و نظم این ضربان را هم برهم می‌زنند. افزایشی ضربان قلب، هم شانس ابتلا به آریتمی قلبی را بیشتر می‌کند و هم شانس مواجهه با سکته قلبی. با این‌حال، وقتی که ۲۰ دقیقه از پایان سیگار بگذرد، ضربان قلب هم به محدوده طبیعی برمی‌گردد. البته اگر سیگار تازه‌ای روشن کنید، افزایش ضربان قلب و خطرات ناشی از آن ادامه می‌یابند.

تغییر در حرارت پوست

وقتی که فردی برای اولین بار سیگار می‌کشد، رگ‌های خونی‌اش دچار انقباض می‌شوند و درنتیجه حرارت بدنش بالا می‌رود. با گذشت ۲۰ دقیقه از اتمام سیگار، انقباض رگ‌های خونی هم کمتر می‌شود و فشار خون، ضربان قلب و حرارت بدن هم به وضعیت عادی برمی‌گردند. دست‌ها و پاهای افراد سیگاری معمولا موقع سیگار کشیدن سرد می‌شوند، چون در این حالت جریان خون در قسمت‌های انتهایی بدن ضعیف می‌شود. اما با گذشت ۲۰ دقیقه از کشیدن سیگار و طبیعی شدن وضعیت اکسیژن‌رسانی در خون، حرارت دست‌ها و پاها هم باید به وضعیت عادی بازگردد. سیگار کشیدن در درازمدت و منقبض شدن عروق خونی به‌خاطر این کار، به پوست آسیب می‌رساند. درواقع،‌ میزان چین‌وچروک‌های روی پوست با سیگار کشیدن افزایش می‌یابند و فرآیندهای پیری هم سریع‌تر پیش می‌روند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12111

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر