دود سیگار، 4 هزار ماده شیمیایی دارد/ به بهانه هفته ملی بدون دخانیات

دود سیگار، ۴ هزار ماده شیمیایی دارد/ به بهانه هفته ملی بدون دخانیات

بنزن، موجود در سیگار که از نفت گرفته می‌شود، نوعی ماده چسبناک و قرار گرفتن در معرض تماس با آن، باعث ابتلا به سرطان خون می‌شود.


اگرچه نیکوتین بیشتر از هر ترکیب دیگری، خاصیت اعتیادآور سیگار را به‌وجود می‌آورد و مردم جهان هم بیشتر از همه با این ترکیب آشنا هستند، اما مواد شیمیایی دیگری هم در دود سیگار وجود دارند که باعث آسیب‌های جدی و مختلفی می‌شوند. به‌گفته متخصصان، دود سیگار حاوی بیش از ۴ هزار ماده شیمیایی است. در ادامه با تعدادی از مضرترین و مخرب‌ترین مواد شیمیایی موجود در دود سیگار آشنا می‌شویم.

بنزن

بنزن، نوعی ماده شیمیایی بدون رنگ است که از نفت گرفته می‌شود. بنزن در سیگار به‌عنوان نوعی ماده چسبناک مورد استفاده قرار می‌گیرد که کاغذ را به تنباکو می‌چسباند. مطالعات علمی نشان داده‌اند که قرار گرفتن در معرض تماس با بنزن، با سرطان خون در ارتباط است. طبق گزارش انجمن ریه آمریکا (ALA)، بنزن در بنزین و سیمان نرم (حاوی لاستیک) هم وجود دارد.

گازهای سمّی

مونوکسید کربن (CO)، نوعی گاز بی‌رنگ، بی‌بو و بی‌مزه است که از اگزوز اتومبیل‌ها تولید می‌شود. این گاز، در صورت استنشاق به مقدار زیاد، می‌تواند سریعا باعث مرگ افراد شود. با این‌حال، مونوکسید کربن از سوختن تنباکو و کاغذ هم به‌وجود می‌آید. علاوه بر این، دود سیگار حاوی نوعی گاز شدیدا سمّی به‌نام سیانید هیدروژن است که توسط نازی‌ها در جنگ جهانی دوم در اتاق‌های گاز برای کشتار انسان‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است. بوتان و متان هم دو گاز سمّی دیگر هستند که در دود سیگار وجود دارند.

اسیدها و پاک‌کننده‌ها

اسید استیک و اسید استئاریک، دو ترکیب اسیدی خاص در دود سیگار هستند. آمونیاک، ترکیب خاصی که در پاک‌کننده‌های حمام و آشپزخانه وجود دارد، ماده دیگری است که به تنباکوی موجود در سیگار اضافه می‌شود. این کار با هدف جذب سریع‌تر نیکوتین در خون انجام می‌گیرد. اتیلن اکسید، ترکیب پاک‌کننده دیگری است که در سیگار وجود دارد و برای استریلیزه کردن تجهیزات پزشکی هم استفاده می‌شود. به‌علاوه، دود سیگار حاوی استون است که برای حل کردن مواد شیمیایی دیگر به‌کار می‌رود.

فرمالدئید

فرمالدئید، نوعی ماده شیمیایی است که در بسیاری از فرآیندهای صنعتی کاربرد دارد. این ماده، با هدف افزایش طول عمر سیگار، به این محصول اضافه می‌شود. فرمالدئید شدیدا سمّی است و معمولا هم برای جلوگیری از تجزیه اجساد مردگان مورد استفاده قرار می‌گیرد. محققان از فرمالدئید به‌عنوان یکی از ترکیبات سرطان‌زا نام می‌برند که حتی موجب تحریک پوست و التهاب در دستگاه‌های تنفسی و گوارشی می‌شود.

فلزات سنگین

فلزات سنگین مختلفی در سیگار وجود دارند که عبارت‌اند از سرب، جیوه، کادمیوم، بریلیوم، کروم، نیکل و آرسنیک. این ترکیبات در تولید مرگ موش هم به‌کار می‌روند. همچنین، سیگارها حاوی پلونیوم ۲۱۰ هستند که نوعی ماده رادیواکتیو است. تماس با سطح بالای این فلزات سنگین، با ابتلا به انواع سرطان‌ها مرتبط است.

کلرید وینیل

کلرید وینیل، یکی از ترکیبات پلاستیک است که برای ساخت فیلترهای سیگار استفاده می‌شود. وقتی که دود از فیلتر سیگار عبور می‌کند، مقداری از کلرید وینیل را همراه با خود بیرون می‌آورد. این ماده شیمیایی، خطر ابتلا به سرطان‌های مغز، کبد، ریه، خون و لنفوم را افزایش می‌دهد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12107

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر