چرا باید مارچوبه بخوریم؟
۰۶ خرداد ۱۳۹۶

چرا باید مارچوبه بخوریم؟

براساس گزارش The Lancet، آنتی‌اکسیدان خاصی در مارچوبه به‌نام گلوتاتیون وجود دارد که روندهای پیری را آهسته می‌کند. فولات موجود در مارچوبه هم در کنار ویتامین B۱۲، مانع از ابتلا به زوال عقل می‌شود.


مارچوبه در دوران کهن، بیشتر از همه به‌خاطر تاثیرش برای تقویت قوای جنسی شهرت داشت. با این‌حال، این سبزی خاص حاوی مجموعه‌ای از مواد مغذی مهم است که فواید متعددی برای سلامتی انسان‌ها دارند و در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

سلامت قلب

مارچوبه از منظرهای مختلف برای سلامت قلب ما مفید است. به‌گفته متخصصان، مقدار زیادی از ویتامین K در مارچوبه وجود دارد و به لخته شدن خون کمک می‌کند. به‌علاوه، ویتامین‌های B موجود در مارچوبه، اسید آمینه خاصی به‌نام هموسیستئین را در بدن تنظیم می‌کنند. طبق گزارش دانشگاه هاروارد، بالا بودن سطح هموسیستئین در بدن می‌تواند یکی از عوامل خطر مهم در ابتلا به بیماری‌های قلبی باشد.

اسید آمینه خاصی به‌نام آسپاراژین هم در مارچوبه وجود دارد که به دفع نمک اضافی از بدن کمک می‌کند. نکته دیگر هم این‌که مارچوبه دارای اثرات ضدالتهابی فوق‌العاده‌ای است و مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان دارد که در کنار هم می‌توانند به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی کمک کنند.

تنظیم قند خون

به گزارش Mayo Clinic، ویتامین B۶ موجود در مارچوبه می‌تواند قند خون را تنظیم کند،‌ اما فقط افرادی می‌توانند با این هدف از مارچوبه استفاده کنند که از نظر قند خون مشکلی نداشته باشند. درواقع، افراد مبتلا به بیماری دیابت یا افرادی که قند خون‌شان پایین است، باید در مصرف مارچوبه احتیاط کنند.

تاثیر ضدپیری

براساس گزارش The Lancet، آنتی‌اکسیدان خاصی در مارچوبه به‌نام گلوتاتیون وجود دارد که روندهای پیری را آهسته می‌کند. فولات موجود در مارچوبه هم در کنار ویتامین B۱۲، مانع از ابتلا به زوال عقل می‌شود. محققان دانشگاه تافتز می‌گویند که بالا بودن سطح فولات و ویتامین B۱۲ در بدن سالمندان، انعطاف‌پذیری ذهنی و سرعت واکنش آنان را تقویت می‌کند.

محافظت از پوست

آنتی‌اکسیدان گلوتاتیون، یک فایده مهم دیگر هم دارد. براساس مطالعات انجام‌شده، گلوتاتیون به محافظت از پوست در مقابل آسیب‌های ناشی از نور خورشید و آلودگی هوا کمک می‌کند.

سلامتی در بارداری

همه متخصصان تایید می‌کنند که فولات، یکی از مواد مغذی ضروری برای زنانی است که در سن بارداری قرار دارند. خوش‌بختانه، میزان قابل توجه فولات در مارچوبه می‌تواند این نیاز زنان را برطرف سازد و خصوصا به زنان باردار کمک کند. همه مادران باید بدانند که فولات می‌تواند خطر ابتلا به نقص لوله عصبی را در جنین کاهش بدهد.

پیشگیری از سنگ کلیه

به گزارش West Indian Medical Journal، مارچوبه به‌عنوان یک مدرّ (ادرارآور) طبیعی عمل می‌کند. بنابراین، ‌مصرف مارچوبه می‌تواند نمک و مایعات اضافی را از بدن دفع کند. این ویژگی خصوصا برای افرادی اهمیت دارد که اِدِم (edem) و بیماری فشار خون بالا هستند. علاوه بر این، مارچوبه به دفع سموم از بدن کمک می‌کند و مانع از شکل‌گیری سنگ کلیه می‌شود. البته افراد مبتلا به سنگ کلیه ناشی از اسید اوریک باید از مصرف مارچوبه خودداری کنند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12099

افزودن نظر