راه‌های جلوگیری از خواب‌آلودگی هنگام درس خواندن
۰۶ خرداد ۱۳۹۶

راه‌های جلوگیری از خواب‌آلودگی هنگام درس خواندن

همه افرادی که می‌خواهند مطالعه کنند، ازجمله دانش‌آموزان، باید روی یک صندلی مناسب و جلوی یک میز بنشینند. دراز کشیدن روی زمین یا تخت‌خواب برای درس خواندن، سریعا احساس کسالت و خواب‌آلودگی ایجاد می‌کند.


اگر شما هم جزو آن گروه از دانش‌آموزان یا دانشجویانی هستید که هنگام درس خواندن خواب‌تان می‌گیرد، رعایت این ۸ توصیه را به شما پیشنهادمی‌کنیم:

 

۱. موقع درس خواندن، دراز نکشید

همه افرادی که می‌خواهند مطالعه کنند، ازجمله دانش‌آموزان، باید روی یک صندلی مناسب و جلوی یک میز بنشینند. دراز کشیدن روی زمین یا تخت‌خواب برای درس خواندن، سریعا احساس کسالت و خواب‌آلودگی ایجاد می‌کند. متاسفانه بعضی از دانش‌آموزان به این حالت عادت کرده‌اند و از پیامدهای منفی آن بی‌خبر هستند.

۲. نور اتاق را به حد مطلوب برسانید

بسیاری از دانش‌آموزان فقط چراغ مطالعه را برای درس خواندن روشن می‌کنند، درحالی که نور تمام اتاق باید برای این کار در نظر گرفته شود. وقتی که فقط چراغ مطالعه را روشن می‌گذارید، بخش زیادی از اتاق در تاریکی قرار می‌گیرد و همین حالت، فضای خواب را برای‌تان شبیه‌سازی می‌کند.

۳. غذای سنگین نخورید

دانش‌آموزانی که قبل از درس خواندن، غذای سنگین می‌خورند، به‌طور طبیعی با احساس کسالت و خواب‌آلودگی درحین مطالعه مواجه می‌شوند. در این حالت، تمرکز و قدرت حفظ کردن مطالب ضعیف می‌شود و دانش‌آموزان به خواب تمایل پیدا می‌کنند. به همین دلیل، متخصصان به همه دانش‌آموزان توصیه می‌کنند که ناهار و شام را زودتر بخورند. به‌علاوه، آنان نباید وعده شام را حذف کنند یا گرسنه بمانند،‌ چون درس خواندن با معده خالی بسیار سخت‌تر است.

۴. شب‌ها سراغ مطالب و موضوعات درسی سخت نروید

دانش‌آموزانی که شب‌ها سراغ موضوعات درسی سخت یا فصل‌های پیچیده کتاب‌های درسی می‌روند، بیشتر با احساس کسالت و خواب‌آلودگی مواجه می‌شوند. بنابراین، مرور این موضوعات و فصل‌ها باید به ساعات روز موکول شود. به نظر متخصصان، دانش‌آموزان باید شب‌ها به مرور موضوعات درسی ساده، جذاب و مورد علاقه بپردازند تا زمان بیشتری را هوشیار بمانند.

۵. مقدار زیادی آب بنوشید

بسیاری از دانش‌آموزان از همین ترفند برای روزها و شب‌های قبل از امتحان کمک می‌گیرند. نوشیدن آب به مقدار زیاد، مانع از خواب‌آلودگی می‌شود، چون درنهایت شما را وادار می‌کند به این‌که بیشتر به دستشویی بروید. البته این کار نمی‌تواند بهترین گزینه باشد، اما در مواقع خاص واقعا نتیجه می‌دهد.

۶. عصرها کمی چرت بزنید

دانش‌آموزانی که می‌خواهند از احساس خواب‌آلودگی در ساعات شب جلوگیری کنند، بهتر است که عصرها چرت بزنند. چرت عصرانه می‌تواند نقش بی‌نظیری در از بین بردن احساس خواب‌آلودگی ایفا می‌کند. همه افرادی که عصرها چرت می‌زنند، در ساعات پایانی شب راحت‌تر به مطالعه می‌پردازند.

۷. در اتاق خودتان راه بروید

یکی از ترفندهای مناسب برای از بین بردن احساس خواب‌آلودگی درحین درس خواندن، راه رفتن در اتاق است. بنابراین، اصلا نباید چندین و چند ساعت روی صندلی بنشینید و فقط و فقط درس بخوانید. راه رفتن می‌تواند وضعیت جسمانی و ذهنی شما را برای درس خواندن تنظیم کند.

۸. از مصرف نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های انرژی‌زا خودداری کنید

بسیاری از دانش‌آموزان به مصرف نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های انرژی درحین درس خواندن علاقه دارند، اما این کار واقعا پیامدهای ناگواری دارد. کافئین و قند موجود در این نوشیدنی‌ها، تمرکز آنان را ضعیف می‌کند و مانع از درس خواندن‌شان می‌شود. به نظر متخصصان، میوه‌های تازه گزینه بهتری برای مصرف در ساعات پایانی شب هستند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12091

افزودن نظر