اشتباهات رایجِ شب قبل از امتحان

اشتباهات رایجِ شب قبل از امتحان

مصرف یک فنجان قهوه با پنج فنجان خیلی فرق دارد. دریافت کافئین بیش از حد، سطح آدرنالین را در بدن افزایش می‌دهد و تنها نتیجه‌اش استرس بیشتر و اختلال در تمرکز برای دانش‌آموزان و دانش‌جویان است.


داشتن برنامه برای شب‌های قبل از امتحان واقعا مهم است، چون دانش‌آموزان باید در روز امتحان کاملا سرحال و آماده باشند. درواقع، بدون در نظر گرفتن این‌که دانش‌آموزان چه‌قدر برای امتحان تلاش کرده باشند، اشتباهات ساده در شب قبل از امتحان می‌توانند پیامدهای ناگواری برای عملکرد آنان داشته باشند. در ادامه با رایج‌ترین اشتباهات دانش‌آموزان در شب قبل از امتحان آشنا می‌شویم.

۱. درس نخواندن تا شب امتحان

تلنبار کردن همه درس‌ها برای شب امتحان، یکی از تاکتیک‌های استرس‌زای دانش‌آموزان است و برای بسیاری از آنان نیز هیچ تاثیر مثبتی ندارد. درواقع، بسیاری از دانش‌آموزانی که در دقایق منتهی به امتحان برای حفظ کردن مطالب درسی تلاش می‌کنند، هیچ نتیجه‌ای نمی‌گیرند. این تاکتیک نادرست به مغز اجازه نمی‌دهد که اطلاعات درسی را از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلندمدت انتقال بدهد و درنتیجه دسترسی به این اطلاعات و بازیابی آن‌ها در جلسه امتحان غیرممکن می‌شود. دانش‌آموزان به‌جای تلنبار کردن همه درس‌ها، از چند روز قبل باید به مرور مطالب درسی بپردازند تا هم حافظه بلندمدت را تقویت کنند و هم اضطراب امتحان را کاهش بدهند.

۲. تغییر رژیم غذایی

رژیم غذایی فقط روی بالا و پایین شدن وزن تاثیر نمی‌گذارد. اگر رژیم غذایی دانش‌آموزان به‌طور ناگهانی (خصوصا شب قبل از امتحان) تغییر کند، وضعیت تمرکز آنان دچار اختلال می‌شود. البته معنایش این نیست که دانش‌آموزان می‌توانند در روز امتحان از خوراکی‌های ناسالم، پُرچرب یا خیلی شیرین استفاده کنند. تغذیه دانش‌آموزان باید سالم باشد، اما شب امتحان اصلا زمان مناسبی برای تغییرات اساسی در رژیم غذایی آنان نیست.

۳. شب‌زنده‌داری

خواب شبانه با کیفیت و مطلوب فقط برای شب قبل از امتحان لازم نیست، بلکه باید از روزهای قبل جدی گرفته شود. خستگی ناشی از کم‌خوابی می‌تواند حافظه کوتاه‌مدت را دچار اختلال کند و قابلیت تمرکز را هم ضعیف کند. بنابراین، مرور مطالب درسی و حفظ کردن آن‌ها از چند روز قبل به خواب شبانه مطلوب نیاز دارد. دانش‌آموزانی که برنامه خواب منظمی دارند، از نظر کیفیت حافظه و توانایی یادگیری نیز در وضعیت بهتری قرار می‌گیرند.

۴. رفتن به جلسه امتحان بدون آمادگی

آماده‌سازی دانش‌آموزان متناسب با شرایط و ویژگی‌های هر امتحان، مهم‌تر از مطالعه و مرور مطالب درسی است. بنابراین، دانش‌آموزان باید بدانند که در روز امتحان تقریبا با چه نوع سوال‌هایی مواجه خواهند شد و به چه ابزارهای مجازی نیاز خواهند داشت. بی‌توجهی به این نکات می‌تواند شانس قبولی و گرفتن نمره بالا را کاهش بدهد. به همراه داشتن کارت امتحان نیز یکی از مسائل مهمی است که هرگز نباید فراموش شود.

۵. ترس از امتحان

دانش‌آموزان باید به این موضوع فکر کنند که چند بار در حالت ترس و وحشت توانسته‌اند تصمیم‌های درستی بگیرند؟ پاسخ به این سوال در اغلب موارد منفی است. اضطراب شدید و ترس از امتحان می‌تواند موجب بی‌قراری در شب امتحان شود و دانش‌آموزان را تا جایی آشفته کند که کنترل همه چیز را از دست بدهند. بنابراین، آنان باید تمام نگرانی‌های خودشان را در روزهای قبل از امتحان رفع کنند و در شب امتحان به استراحت یا بازی‌های سالم بپردازند.

۶. زیاده‌روی در مصرف کافئین

مصرف یک فنجان قهوه با پنج فنجان خیلی فرق دارد. دریافت کافئین بیش از حد، سطح آدرنالین را در بدن افزایش می‌دهد و تنها نتیجه‌اش استرس بیشتر و اختلال در تمرکز است. پس دانش‌آموزان باید برای جلوگیری از این مشکلات، مصرف قهوه را در شب قبل از امتحان و روز امتحان محدود کنند.

 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12081

افزودن نظر