چرا از ورزش کردن نتیجه نمی‌گیریم؟!
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

چرا از ورزش کردن نتیجه نمی‌گیریم؟!

اگر چند ماه است که فقط یک تمرین ورزشی خاص را انجام می‌دهید و نتیجه نمی‌گیرید، اصلا نباید تعجب کنید. همه اجزای بدن، از سیستم قلبی-عروق گرفته تا عضله‌های پا،‌ برای فعالیت بهتر و تاثیرپذیری مطلوب به محرک‌های متفاوت و جدید نیاز دارند.


بعضی از افراد هستند که به‌طور منظم ورزش می‌کنند یا بعد از تمرین‌های ورزشی اصلا سراغ نوشیدنی‌های انرژی‌زا نمی‌روند، ولی هیچ نتیجه مثبتی نمی‌گیرند و تغییر خاصی را در وضعیت بدنی خودشان مشاهده نمی‌کنند. اگر شما هم چنین مشکلی دارید، می‌توانید دلایل آن را در ادامه بخوانید.

 

۱. براساس برنامه عمل نمی‌کنید!

داشتن برنامه، کلید اصلی برای رسیدن به نتایج مثبت و حفظ آن‌ها است. با برنامه‌ریزی است که می‌توانید جلسات ورزش را به روال روزمره خودتان اضافه کنید، بدون این‌که یک جلسه را هم از دست بدهید. خریداری جعبه‌های مخصوص ورزش نیز می‌تواند به شما در تکمیل این برنامه کمک کند.

بنابراین، برنامه ورزشی خودتان را در آخر هر هفته مشخص و بازبینی کنید و هفته‌های پیش رو را دقیقا براساس برنامه تعیین‌شده بگذرانید. جلسات ورزشی سخت و سنگین را هم برای روزهایی در نظر بگیرید که کمترین فشار را به شما وارد می‌کنند.

۲. تنوع، مثل ادویه برای زندگی و تناسب اندام است!

اگر چند ماه است که فقط یک تمرین ورزشی خاص را انجام می‌دهید و نتیجه نمی‌گیرید، اصلا نباید تعجب کنید. همه اجزای بدن، از سیستم قلبی-عروق گرفته تا عضله‌های پا،‌ برای فعالیت بهتر و تاثیرپذیری مطلوب به محرک‌های متفاوت و جدید نیاز دارند.

پس برنامه ورزشی شما باید شامل همه تمرین‌های ورزشی (از تمرین‌های استقامتی تا تمرین‌های سرعتی) باشد و با ترکیبی از این انواع شکل بگیرد. بلند کردن وزنه‌های مختلف در جلسات ورزشی و شنا کردن هم می‌تواند تنوع برنامه ورزشی شما را به بهترین وضعیت خودش برساند.

۳. روزهای استراحت فراموش نشوند!

استراحت نکردن به‌اندازه کافی می‌تواند نتایج حاصل از فعالیت‌های ورزشی را تحت تاثیر قرار بدهد. وقتی که بدن بدون وقفه به فعالیت سنگین می‌پردازد، عملکردهای بدن و نتایج حاصل از ورزش هم دچار اختلال می‌شوند و حتی شانس آسیب‌دیدگی هم افزایش پیدا می‌کند.

افرادی که به‌طور منظم ورزش می‌کنند، باید دو روز در هر هفته را به استراحت اختصاص بدهند. اگر فعالیت شما زیاد است و ورزشکار باتجربه یا نیمه‌حرفه‌ای هستید، می‌توانید در روزهای استراحت به یوگا یا پیاده‌روی بپردازید. با این‌حال، استراحت مطلق برای شما هم ایرادی ندارد.

۴. با غذاها به خودتان پاداش می‌دهید!

رساندن درشت‌مغذی‌های حیاتی به بدن بعد از فعالیت‌های ورزشی هیچ ایرادی ندارد، اما به شرطی که از چنین ترکیباتی استفاده کنید: ماست با انواع توت‌های تازه، حمص با نان پیتا، موز و... . درواقع، استفاده از خوراکی‌های پُرچرب و پُرکالری بعد از فعالیت‌های ورزشی در بدترین حالت به تناسب اندام شما آسیب می‌زند و در بهترین حالت هم اجازه هیچ تغییری را به به شما نمی‌دهد.

پس اگر می‌خواهید که بعد از فعالیت‌های ورزشی به خودتان پاداش بدهید، باید خلاقیت به خرج بدهید. انواع اسموتی‌ها (طرز تهیه اسموتی آناناس و سبزیجات) همراه با کمی کره بادام‌زمینی و موز می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای این کار باشند. چربی بادام‌زمینی، قند میوه‌ها و مواد مغذی‌شان، بازیابی عضله‌ها را راحت‌تر می‌کنند و با توجه به این‌که کالری مناسبی دارند، مانع از به‌وجود آمدن احساس گرسنگی می‌شوند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12061

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر