شیرین بیان، شیرین و انرژی‌زا
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

شیرین بیان، شیرین و انرژی‌زا

شیرین بیان سیاه جزو گیاهان شیرینی است که مصرف ۴۰ گرم آن، حداقل ۱۲۰ کالری انرژی به بدن می‌رساند و به همین دلیل هم خوردن آن، باعث افزایش ناگهانی انرژی می‌شود.


شیرین‌بیان، یکی از شیرین‌کننده‌های طبیعی است که از صدها سال پیش تا امروز مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی ناپلئون بناپارت، امپراتور فرانسه در اولین سال‌های ۱۸۰۰ میلادی، همواره در طول جنگ شیرین‌بیان می‌جویده است تا رنگ دندان‌هایش را سیاه کند. البته شیرین‌بیان‌های امروزی ‌ دیگر دندان‌ها را سیاه نمی‌کنند، اما این احتمال وجود دارد که دندان‌پزشکان، شما را به‌خاطر خوردن شیرین‌بیان سرزنش کنند، چون میزان قند موجود در شیرین‌بیان سیاه واقعا زیاد است.

کالری و چربی

هر وعده ۴۰ گرمی از شیرین‌بیان سیاه، حاوی ۱۲۰ تا ۱۳۰ کالری است. پس اگر رژیم غذایی شما برپایه ۲ هزار کالری تنظیم شده باشد، این مقدار بین ۶ تا ۶.۵ درصد از کل کالری‌های روزانه شما را تشکیل می‌دهد. نکته دیگر این‌که مواد مغذی موجود در شیرین‌بیان نسبت به کالری آن واقعا کمتر هستند. بنابراین، بهتر است از میوه‌ها به‌جای شیرین‌بیان استفاده کنید که بیش از حد قند ندارند. البته میزان چربی موجود در شیرین‌بیان خیلی کم است و به کمتر از یک گرم در هر وعده مصرفی ۴۰ گرمی می‌رسد.

کربوهیدرات و پروتئین

کربوهیدرات‌ها در رژیم غذایی، در درجه اول برای تولید انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای این کار به گلوکز تبدیل می‌شوند. نوع کربوهیدرات موجود در شیرین‌بیان سیاه، خیلی سریع می‌سوزد و درنتیجه قند خون را به‌طور ناگهانی افزایش می‌دهد. این ویژگی می‌تواند انرژی بدن را بعد از مصرف شیرین‌بیان به‌طور ناگهانی بالا ببرد، ولی سریعا فروکش می‌کند. هر وعده مصرفی ۴۰ گرمی از شیرین‌بیان سیاه، حاوی ۲۷ تا ۳۱ گرم کربوهیدرات است که بین ۲۰ تا ۲۴ درصد از نیاز روزانه بدن به کربوهیدرات‌ها را فراهم می‌سازد. میزان پروتئین هم در هر وعده مصرفی از شیرین‌بیان سیاه به ۱ تا ۲ گرم می‌رسد.

املاح

با این‌که شیرین‌بیان سیاه، میزان زیادی از املاح مختلف را برای بدن فراهم نمی‌سازد، اما مقدار کمی کلسیم و آهن دارد. درواقع، هر وعده مصرفی ۴۰ گرمی از شیرین‌بیان سیاه، ۴ درصد از نیاز روزانه بدن به کلسیم و ۴ درصد از نیاز روزانه بدن آهن را تامین می‌کند.

قند

قند موجود در شیرین‌بیان سیاه می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند، خصوصا برای افراد مبتلا به بیماری ديابت و آنانی که قصد کاهش وزن دارند. هر وعده مصرفی از شیرین‌بیان سیاه، ۱۴ تا ۱۷ گرم قند دارد که برابر است با ۳.۳ تا ۴ قاشق چای‌خوری از شکر دانه‌ریز. مصرف بیش از حد قند نه‌تنها خطر ابتلا به مرض چاقی را افزایش می‌دهد، بلکه خطر ابتلا به بیماری دیابت، بیماری‌های قلبی و بیماری فشار خون بالا را هم بیشتر می‌کند.

سدیم

بعضی از شیرین‌بیان‌های بسته‌بندی‌شده، حاوی میزان زیادی از سدیم هستند که می‌تواند مشکلات مختلفی را به‌وجود بیاورد. درواقع، میزان سدیم در هر وعده مصرفی از این شیرین‌بیان‌های سیاه، بین ۴۰ تا ۱۸۰ میلی‌گرم است. این درحالی است که به گزارش انجمن قلب آمریکا، مصرف سدیم بیشتر از ۱۵۰۰ میلی‌گرم در روز به‌طور منظم، می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا را افزایش بدهد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12059

افزودن نظر