افزایش خطر ابتلا به نارسایی قلبی با یائسگی زودرس
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

افزایش خطر ابتلا به نارسایی قلبی با یائسگی زودرس

یائسگی زودرس یا بچه‌دار نشدن می‌تواند خطر ابتلا به نارسایی قلبی را در خانم‌ها افزایش بدهد و شانس بستری شدن آنها در بیمارستان را بالا ببرد.


یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که شروع زودهنگام یائسگی یا بچه‌دار نشدن می‌تواند خطر ابتلا به نارسایی قلبی را در زنان افزایش بدهد. گزارشی از این مطالعه در Journal of the American College of Cardiology‌ منتشر شده است.

محققان در این مطالعه، اطلاعات مربوط به بیش از ۲۸ هزار نفر از زنان یائسه را بررسی کردند که در شروع مطالعه به هیچ کدام از بیماری‌های قلبی مبتلا نبودند. علاوه بر این، در طول ۱۳ سال پیگیری فقط ۵ درصد از این زنان به‌علت نارسایی قلبی در بیمارستان بستری شدند.

یافته‌های نهایی نشان دادند که یائسگی زودرس با افزایش خطر ابتلا به نارسایی قلبی مرتبط است و این خطر در زنانی که یائسگی طبیعی را تجربه می‌کنند، افزایش می‌یابد. به‌علاوه، زنانی که هرگز بچه‌دار نشده‌اند، با خطر بالای ابتلا به نوع خاصی از نارسایی قلبی مواجه هستند که در سمت چپ قلب اتفاق می‌افتد. به‌گفته محققان، این ارتباط به‌علت ناباروری شکل نمی‌گیرد، اما داشتن فرزندان بیشتر با افزایش خطر ابتلا به نارسایی قلبی همراه نمی‌شود.

دکتر نیشا پاریک (مسئول این مطالعه) می‌گوید: «این‌که دوره باروری کوتاه‌تر با افزایش خطر ابتلا به نارسایی قلبی همراه است، می‌تواند به این علت باشد که خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب همراه با یائسگی زودرس افزایش پیدا می‌کند».

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12048

افزودن نظر