بادام زمینی ( نام علمی : Arachis hypogaea)

بادام زمینی ( نام علمی : Arachis hypogaea)

  • نویسنده: خبرنگار سلامتیسم
  • ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶

سلامتیسم

۱۰ نکته درباره بادام زمینی

۱- نام دیگر: پسته شامی

۲- بادام زمینی گیاهی است علفی و یکساله با ساقه‌هایی به شکل راست و خوابیده و به ارتفاع تا ۵۰ سانتی‌متر و گاهی بلندتر.

۳- روی پوسته میوه برجستگی‌هایی بین ۱ تا ۶ عدد وجود دارد که نشان‌دهنده تعداد دانه‌هاست. دانه‌ها تقریبا تخم مرغی شکل با پوسته نازک قهوه‌ای رنگ هستند. هر دانه دارای دو لپه به رنگ سفید مایل به زرد و چرب است.

۴- باستان شناسان نمونه هنری بادام‌زمینی را در پرو مربوط به ۷۶۰۰ سال قبل کشف کرده‌اند.

۵- ترکیبات چرب ۳۵ تا ۵۰ درصد وزن دانه را تشکیل می‌دهند. میزان پروتئین دانه‌ها ۲۵ درصد است. ویتامین‌های B۱و D، مقدار کمی مواد معدنی از جمله آهن، کلسیم، منیزیم، روی، فسفر و پتاسیم (۳۳۲ میلی‌گرم در ۱۰۰ گرم)، مواد ازته، سلولز و مقداری رطوبت از ترکیبات آن می‌باشد.

۶- روغن بادام‌زمینی به نام روغن آراشید معروف می‌باشد که با مرغوبیت‌های متفاوت خوراکی و صنعتی در بازار موجود است. این روغن به صورت مایع به رنگ زرد روشن، بو و طعم ملایم (شبیه روغن فندق)، زلال و در صورت ثابت ماندن بدون رسوب و کدورت می‌باشد.

۷- روغن‌هایی که به نام فشار اول به دست می‌آیند، قابل مصرف در تغذیه و داروسازی به عنوان حامل داروها هستند و روغن‌های فشار دوم در صنعت به مصرف می‌رسند. این روغن در رنگ، جوهر، پلاستیک‌ها، نیتروگلی‌سرین، محصولات آرایشی و بهداشتی، کره بادام‌زمینی، کیک‌ها و صنایع غذایی دیگر کاربرد دارد.

۸- تعداد بسیار کمی از افراد نسبت به بادام‌زمینی حساسیت دارند، ولی هیچ‌گونه عارضه یا تداخلی در حد مصرف دارویی ندارد. زیاده‌روی در مصرف بادام‌زمینی ممکن است باعث مشکلات قلبی-عروقی شود.

۹- روغن بادام‌زمینی از نظر ترکیبات و خواص شباهت فراوانی به روغن زیتون دارد.

۱۰- آرد بادام‌زمینی که چربی آن خیلی کمتر از کره آن است، به عنوان یک ماده بدون گلوتن می‌باشد.

  

افزودن نظر

هشت + دو =

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب