افزایش حمایت خانواده = کاهش ابتلا به زوال عقل در سالمندان

افزایش حمایت خانواده = کاهش ابتلا به زوال عقل در سالمندان

  • ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶

هرچه حمایت‌های عاطفی، روانی و جسمانی اعضای خانواده از فرد سالمند بیشتر باشد، شانس ابتلای او به زوال عقل و آلزایمر، کمتر خواهد شد.

سلامتیسم

گروهی از محققان بعد از مطالعه اخیرشان اعلام کردند که کیفیت روابط سالمندان با همسر، فرزندان و نوه‌ها می‌تواند شانس ابتلا به زوال عقل را در آنان کاهش بدهد. گزارشی از این مطالعه در Journal of Alzheimer's Disease منتشر شده است.

به‌گفته دانشمندان بریتانیایی، برخوردار بودن از حمایت فرزندان و نوه‌ها می‌تواند به محافظت از سالمندان در برابر زوال عقل کمک کند و سالمندانی که روابط مطلوبی با فرزندان و نوه‌های خودشان ندارند،‌ شانس ابتلا به زوال عقل را بیشتر می‌کنند.

محققان در این مطالعه، اطلاعات مربوط به بیش از ۱۰ هزار نفر از زنان و مردان بالای ۵۰ سال را مورد بررسی قرار دادند تا بتوانند تاثیر حمایت خانوادگی را بر شانس ابتلا به زوال عقل ارزیابی کنند.

یافته‌های نهایی نشان دادند که برخوردار بودن از حمایت خانوادگی، خطر ابتلا به زوال عقل را در میان سالمندان به‌طور متوسط ۱۷ درصد پایین می‌آورد. به‌علاوه، مشخص شد که داشتن روابط خانوادگی منفی و مخرب، خطر ابتلا به زوال عقل را در میان سالمندان ۳۱ درصد بیشتر می‌کند.

محققان می‌گویند: «اگر روابط سالمندان با اطرافیان‌شان عمدتا منفی باشد، تعاملات اجتماعی آنان نیز کاهش پیدا می‌کند و درنتیجه عملکرهای شناختی آنان نیز کمتر به‌کار گرفته می‌شود. علاوه بر این،‌ سالمندانی که سبک زندگی ناسالمی دارند، بیشتر دارای روابط خانوادگی منفی هستند. بنابراین، این سالمندان به‌طور کلی با استرس بیشتری مواجه می‌شوند».

مطالعه مطالب زیر پیشنهاد می‌شود:


افزودن نظر

ده - پنج =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب