دبیر علمی پنجمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی: لزوم توجه به سالم‌سازی مکمل‌های ورزشی در کشور

دبیر علمی پنجمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی: لزوم توجه به سالم‌سازی مکمل‌های ورزشی در کشور

  • نویسنده: خبرنگار سلامتیسم
  • ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶

اولین رویکرد پیشگیری از سندرم متابولیک، تغییر شیوه زندگی شامل کاهش وزن، پیروی از رژیم‌های غذایی سالم و فعالیت جسمانی است.

سلامتیسم

به گزارش روابط عمومی پنجمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی، دکتر سید علی کشاورز، دبیر علمی این همایش اعلام کرده: «برآورد شده است که حدود ۳۵ درصد از بزرگسالان و ۵۰ درصد افراد بالای ۶۰ سال مبتلا به سندرم متابولیک هستند. شهرنشینی با پیشرفت علم و ارتقاء شرایط زندگی انسان همراه است، اما به طور همزمان می‌تواند مرتبط با بسیاری مشکلات سلامتی از جمله سندرم متابولیک باشد».

دکتر سیدعلی کشاورز «سندرم متابولیک» را مجموعه‌ای از عوامل خطرزای بیماری‌های قلبی و دیابت نوع ۲ دانسته است که از مشکلات سلامتی از جمله مقاومت به انسولین، چاقی، اختلالات چربی خون و فشارخون بالا ناشی می‌شود.

به گفته وی، اولین رویکرد پیشگیری از سندرم متابولیک، تغییر شیوه زندگی شامل کاهش وزن، پیروی از رژیم‌های غذایی سالم و فعالیت جسمانی است. با وجود سادگی شیوه پیشگیری و درمان این اختلال، موفقیت درمان به علت پیروی مشکل از اصول دقیق در میان بیماران به ندرت به چشم می‌خورد. امروزه مکمل‌های رژیم غذایی شامل آنتی اکسیدان‌ها، برخی ویتامین‌ها، اسیدهای چرب غیراشباع با چند پیوند دوگانه و املاح، به علت دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی در پیشگیری و درمان سندرم متابولیک کمک کننده هستند.

 

به عقیده این استاد تغذیه دانشگاه علوم پزشکی ایران، بهترین رویکرد درمان سندرم متابولیک دریافت رژیم متعادل سالم غنی از مکمل های غذایی متنوع است.

کشاورز با تاکید بر مصرف بی‌رویه مکمل‌های ورزشی در بین ورزشکاران حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای در بخشی از پیام خود تاکید کرده است: «تردیدی نیست که نیاز به مکمل‌های ورزشی در میان ورزشکاران حرفه‌ای با توجه به فعالیت‌های جسمی شدید، استرس‌های روحی در دوره تمرینات و آماده‌سازی جسمانی، دوره مسابقات و بازپروری ورزشکار پس از ورزش بیشتر است. سالم بودن مکمل‌ها تضمین کننده سلامت ورزشکاران و رسیدن ورزشکار به حداکثر توان جسمی است، اما این مکمل‌ها ممکن است عمدا یا سهوا در طی مراحل تولید به ترکیبات غیر مجاز آلوده شوند که هم سلامت ورزشکار را به خطر می‌اندازد و هم خطر مثبت شدن تست دوپینگ را به همراه دارد. بنابراین توجه ویژه به سالم بودن مکمل‌های ورزشی یکی از اولویت ها در هر کشوری است».

 

لازم به ذکر است که پنجمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی از ۲۶ تا ۲۸ اردیبهشت ماه در هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد و «سلامتیسم» در غرفه خود، منتظر استقبال از شما همراهان همیشگی خود خواهد بود.

افزودن نظر

هفت + یک =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب