خطوط راه‌راه، عامل تحریک میگرن/ اگر میگرن دارید، راه‌راه نپوشید

خطوط راه‌راه، عامل تحریک میگرن/ اگر میگرن دارید، راه‌راه نپوشید

  • ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

شاید برای‌تان عجیب به نظر برسد اما استفاده از لباس‌ها و الگوهایی با طرح‌های راه‌راه می‌تواند باعث تشدید یا تحریک میگرن در افراد مبتلا به این بیماری شود.

سلامتیسم

از طرح تی‌شرت‌ها گرفته تا نرده‌های خیابان، خطوط راه‌راه در تمام زندگی مدرن تکثیر شده‌اند. شاید این مساله بی‌اهمیت به نظر برسد، اما یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که متاسفانه این عنصر زندگی مدرن برای افراد مبتلا به میگرن مضر است و الگوهای راه‌راه می‌توانندد عامل محرکی برای حملات میگرنی باشند. گزارشی از این مطالعه در Current Biology منتشر شده است.

دانشمندان هلندی و آمریکایی در این مطالعه متوجه شده‌اند که نگاه کردن مداوم به خطوط عمودی می‌تواند فعالیت مغزی را در افراد مبتلا به میگرن به وضعیت نامطلوبی برساند و حتی در موارد شدید به تشنج منجر شود.

علت این رابطه هنوز روشن نیست‌، اما محققان می‌گویند که تماشای خطوط راه‌راه می‌تواند حملات میگرن را در افرادی که نسبت به نور حساسیت دارند، تحریک کند. بنابراین، هر چیزی که دارای خطوط راه‌راه باشد (از لباس دوستان گرفته تا رادیاتور در محل کار) می‌توانند برای افراد مبتلا به میگرن مشکل‌ساز شوند. به همین دلیل هم به مبتلایان به میگرن توصیه می‌شود که حداقل خودشان از پوشیدن لباس‌های راه‌راه یا ایجاد طراحی‌های راه‌راه در محیط کار و منز‌شان خودداری کنند.

دکتر دورا هرمس (سرپرست تیم مطالعاتی) می‌گوید: «یافته‌های ما نشان می‌دهند که استفاده از الگوهای بصری راه‌راه در طراحی ساختمان‌ها، می‌تواند چرخه مخرب ذکرشده را در افراد مبتلا به میگرن فعال کند و باعث ایجاد مشکلات مختلف شود».

افزودن نظر

چهار - دو =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب