چرا ذائقه برخی از افراد شیرین است؟
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

چرا ذائقه برخی از افراد شیرین است؟

ذائقه شیرین افراد می‌تواند به هورمون‌های موجود در کبد ربط داشته باشد.


اگر به شما بگویند که از بین پیش‌غذا و دسر باید یکی را انتخاب کنید، آیا همیشه دومی را انتخاب می‌کنید؟! آیا شما هم یکی از افرادی هستید که عصرها حتما باید بیسکویت بخورند؟! اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است، احتمالا در گروه افرادی قرار می‌گیرید که اصطلاحا ذائقه شیرین دارند.

گروهی از دانشمندان در مطالعه اخیرشان به بررسی این موضوع پرداخته‌اند که چرا بعضی از افراد به مواد غذایی شیرین تمایل دارند و چرا بعضی از آن‌ها راحت‌تر در مقابل این خوراکی‌ها مقاومت می‌کنند. به نظر آنان، ذائقه شیرین افراد می‌تواند به هورمون‌های موجود در کبد ربط داشته باشد. گزارشی از مطالعه این دانشمندان در Cell Metabolism منتشر شده است.

محققان دانشگاه کپنهاگن در این مطالعه، وضعیت ۶ هزار و ۵۰۰ نفر از افراد را از جنبه‌های مختلف بررسی کردند: وضعیت رژیم غذایی، سبک زندگی و متابولیسم. به‌علاوه، سطح کلسترول و گلوکز در خون این افراد هم مورد بررسی قرار گرفت. درنهایت، آنان به ارزیابی هورمونی به‌نام FGF۲۱ در کبد پرداختند که ارتباطش با ذائقه شیرین در مطالعات پیشین روشن شده بود.

محققان با بررسی دقیق این هورمون، دو گونه خاص را کشف کردند که با افزایش هوس مصرف کربوهیدرات‌ها مرتبط است و احتمال تمایل به مصرف خوراکی‌های شیرین را ۲۰ درصد افزایش می‌دهد. به نظر محققان، این گونه‌های خاص می‌توانند ذائقه شیرین را در انسان‌ها به‌وجود بیاورند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=11997

افزودن نظر