ماندگاری تزریق چربی بیشتر است یا تزریق ژل؟
۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

ماندگاری تزریق چربی بیشتر است یا تزریق ژل؟

حجم اضافه‌شده‌ای که با کمک تزریق چربی به‌وجود می‌آید، از نظر زمانی دارای ماندگاری طولانی‌تری نسبت به روش‌های دیگر مانند تزریق ژل است.


مهم‌ترین تفاوت بین پیوند اتولوگ چربی (تزریق چربی) و انواع دیگر فیلرهای (پُرکننده‌های) پوستی، این است که در روش تزریق چربی هیچ ماده خارجی‌ای وارد بدن می‌شود. این ویژگی تزریق چربی، خصوصا برای افرادی مهم است که نسبت به ترکیبات خارجی مانند کلاژن یا هیلافورم (Hylaform) حساسیت یا آلرژی دارند.

تفاوت دیگری که تزریق چربی را از انواع دیگر فیلرهای پوستی مانند ژل‌های پرکننده صورت متمایز می‌کند، به ماندگاری آن مرتبط است. درواقع، حجم اضافه‌شده‌ای که با کمک تزریق چربی به‌وجود می‌آید، از نظر زمانی دارای ماندگاری طولانی‌تری نسبت به روش‌های دیگر است. عموما، تاثیرات تزریق چربی می‌توانند از چندین ماه تا دو سال یا بیشتر از آن دوام بیاورند. حتی در بعضی از موارد، تاثیرات حاصل‌شده برای مدت نامحدودی باقی می‌مانند. با این‌حال، آن دسته از فیلرهای پوستی که حاوی اسید هیالورونیک (مثل رستیلان Restylane) هستند، در عرض چند ماه تجزیه می‌شوند و از بین می‌روند.

 

آشنایی با معایب و مزایای تزریق چربی

تزریق چربی، مزیت‌های زیادی دارد. این روش علاوه بر این‌که مشکلات ناشی از پیری را اصلاح می‌کند، اساسا طبیعی است. به‌طور کلی، مواد مورد استفاده در روش پیوند چربی اتولوگ از هیچ حیوان، ماده خارجی یا مواد مصنوعی گرفته نمی‌شوند. داشتن کاربردهای متعدد، مزیت دیگر تزریق چربی است، چون می‌تواند طیف وسیعی از مشکلات پوستی در ناحیه صورت را اصلاح کند. در ضمن، نتایج حاصل از پیوند چربی، پایداری و ماندگاری بسیار طولانی‌تری نسبت به روش‌های تزریقی دیگر دارند.

علاوه بر همه این‌ها، متخصصان همواره از تزریق چربی به‌عنوان نوعی روش مکمل و عالی در کنار دیگر روش‌های بازسازی‌کننده و جوان‌کننده مانند میکرودرم ابریژن، لایه‌برداری شیمیایی، بوتاکس و... نام می‌برند.

خطرات ناشی از تزریق چربی هم واقعا محدود و حداقلی هستند. این احتمال وجود دارد که بعد از تزریق چربی با درد یا تورم مواجه شوید، اما چنین مشکلاتی معمولا به‌وجود نمی‌آیند.

عوارض نادر اما امکان‌پذیر تزریق چربی هم عبارت‌اند از واکنش آلرژیک نسبت به بی‌حسی موضعی، تغییر رنگ دائمی پوست به‌خاطر پاره شدن رگ‌های خونی در محل تزریق، کلسیفیکاسیون، خون‌ریزی بعد از تزریق، لختگی خون در ناحیه تزریق، انتقال عفونت از راه خون (از وسایل آلوده دیگر)، به‌وجود آمدن بافت اسکار و آمبولی چربی به‌خاطر تزریق اشتباه چربی در داخل رگ‌های خونی.

متخصصان معتقدند که نارضایتی از نتایج تزریق چربی هم باید به‌عنوان یکی از «خطرات» در نظر گرفته شود. درواقع، همواره این احتمال وجود دارد که تزریق چربی برای هر فردی مناسب نباشد، دوره ماندگاری تزریق چربی با تصورات قبلی افراد هماهنگ نباشد، یا حتی صورت هر فردی نتواند تزریق چربی را تحمل کند. بنابراین، قبل از این‌که برای تزریق چربی اقدام کنید، تمام خواسته‌ها و دغدغه‌های خودتان را با متخصص پوست یا جراح زیبایی در میان بگذارید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=11948

افزودن نظر