با تغذیه سالم به جنگ بیماری‌ها بروید
۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

با تغذیه سالم به جنگ بیماری‌ها بروید

رژیم غذایی ناسالم مستقیما با ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت، بیماری‌های قلبی و بعضی از انواع سرطان مرتبط است. امروزه نقش چربی‌های اشباع و چربی‌های ترانس در ابتلا به آترواسکلروز (تصلب شرایین) اثبات شده است و خود آترواسکلروز هم به‌عنوان عامل خطر اصلی در مواجهه با حملات قلبی و سکته‌های مغزی شناخته می‌شود.


رژیم غذایی ناسالم مستقیما با ابتلا به بیماری‌هایی مانند ديابت، بیماری‌های قلبی و بعضی از انواع سرطان مرتبط است. امروزه نقش چربی‌های اشباع و چربی‌های ترانس در ابتلا به آترواسکلروز (تصلب شرائین) اثبات شده است و خود آترواسکلروز هم به‌عنوان عامل خطر اصلی در مواجهه با سکته‌های قلبی و مغزی شناخته می‌شود.

علاوه بر این موارد، مواد غذایی حاوی کلسترول زیاد می‌توانند سطح کلسترول بد خون (LDL) را افزایش بدهند و همین وضعیت باعث می‌شود که آسیب‌های شریانی در آترواسکلروز با شدت بیشتری بروز پیدا کنند.

به گزارش انجمن سرطان آمریکا، استفاده از فرآورده‌های گوشتی و گوشت‌های سرخ‌شده نیز با افزایش خطر ابتلا به بعضی از سرطان‌ها مانند سرطان کولون و سرطان کبد مرتبط است. مواد غذایی چاق‌کننده نیز به‌طور غیرمستقیم با سرطان مرتبط هستند، چون خطر کلی ابتلا به سرطان‌ها به‌واسطه چاقی افزایش پیدا می‌کند.

 

از طرف دیگر، رژیم غذایی سالم می‌تواند عملکرد ذهن و بدن را از نظر کیفیت کلی به سطح بالاتری برساند. مطالعات متعددی نشان داده‌اند که مواد غذایی سرشار از آنتی‌اکسیدان می‌توانند تولید سلول‌های عصبی را در دوران سالمندی افزایش بدهند و توانایی سلول‌های مغز را برای ارتباط با یکدیگر تقویت کنند. قرار گرفتن این دو مزیت در کنار هم، عملکرد شناختی انسان‌ها را (خصوصا در دوران پیری) بهتر می‌کند.

علاوه بر این‌ها، رژیم غذایی سالم می‌تواند نقش مهمی را در تقویت خلق‌وخو و سلامت روان بر عهده بگیرد. به گزارش American Journal of Psychiatry، رژیم غذایی سالم با شیوع کمتر افسردگی، اختلالات اضطرابی و کج‌خلقی همراه است.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=11899

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر