گُرگرفتگی‌های دوران یائسگی شانس ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهند؟!

گُرگرفتگی‌های دوران یائسگی شانس ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهند؟!

  • ۲۸ فروردین ۱۳۹۶

یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که نوعی ارتباط بین گُرگرفتگی‌های رایج در دوره یائسگی و سلامت قلبی-عروقی زنان وجود دارد. گُرگرفتگی در این دوره می‌تواند نشان‌دهنده خطر بالای ابتلا به بیماری‌های قلبی باشد.

سلامتیسم

یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که نوعی ارتباط بین گُرگرفتگی‌های رایج در دوره یائسگی و سلامت قلبی-عروقی زنان وجود دارد. براساس گزارش Menopause، محققان متوجه شده‌اند که گُرگرفتگی در این دوره می‌تواند نشان‌دهنده خطر بالای ابتلا به بیماری‌های قلبی باشد.

در این مطالعه، ۲۷۲ نفر از زنان ۴۰ تا ۶۰ ساله مورد بررسی قرار گرفتند که هیچ کدام از آنان سیگاری نبودند و سابقه ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی را هم نداشتند.

یافته‌های نهایی نشان دادند که هیچ ارتباطی بین گرگرفتگی و اختلالات عروقی در زنان مُسن‌تر (یعنی زنان ۵۴ تا ۶۰ ساله) وجود ندارد. با این‌حال، محققان به این نتیجه رسیدند که گُرگرفتگی با اختلال عملکرد اندوتلیال در زنان جوان‌تر (یعنی زنان ۴۰ تا ۵۳ ساله) مرتبط است. این همبستگی مهم به عوامل خطر بیماری‌های قلبی-عروقی وابستگی ندارد و محققان براساس همین نکته می‌گویند زنان جوان‌تری که گُرگرفتگی را تجربه می‌کنند، احتمالا از عملکرد عروقی ضعیف‌تری برخوردار هستند.

به‌گفته محققان، «گُرگرفتگی فقط یک مساله آزاردهنده نیست، بلکه با سلامت قلبی-عروقی، استخوان‌ها و مغز هم ارتباط دارد. بسامد بالای گُرگرفتگی در میان زنان جوان‌تر نشان می‌دهد که عملکرد اندوتلیال آنان ضعیف‌تر از زنان دیگر است».

مطالعه مطالب زیر پیشنهاد می‌شود:


افزودن نظر

هشت + ده =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب