تمایل به تماشای فیلم‌های ترسناک به عملکرد مغزی افراد بستگی دارد!

تمایل به تماشای فیلم‌های ترسناک به عملکرد مغزی افراد بستگی دارد!

  • ۲۸ فروردین ۱۳۹۶

دو بخش از مغز انسان‌ها در زمان تماشای فیلم‌های ترسناک فعال می‌شود: تالاموس و آمیگدال. تالاموس، پیام‌ها را به‌صورت خام در سرتاسر بدن پردازش می‌کند و در ادامه آمیگدال، این پیام‌ها را دقیق‌تر بررسی می‌کند.

سلامتیسم

به‌گفته دکتر اسپارکس (استاد دانشکده ارتباطات در دانشگاه پوردو)، دو بخش از مغز انسان‌ها در زمان تماشای فیلم‌های ترسناک فعال می‌شود: تالاموس و آمیگدال. تالاموس، پیام‌ها را به‌صورت خام در سرتاسر بدن پردازش می‌کند و در ادامه آمیگدال، این پیام‌ها را دقیق‌تر بررسی می‌کند. درواقع، آمیگدال به ما کمک می‌کند تا متوجه شویم که آیا ترسی که درون تصویر وجود دارد، واقعا نوعی تهدید جدی است یا خیر. در این حالت، مغز تصمیم می‌گیرد که برای محافظت از خودش استراتژی‌های دفاعی اتخاد کند یا براساس رویکرد دیگری پیش برود. بنابراین، علاقه‌مندی یا بی‌علاقگی ما نسبت به تماشای فیلم‌های ترسناک، به این مساله بستگی دارد که تالاموس و آمیگدال در واکنش به این تصاویر چه عملکردی داشته باشند.

یکی از مطالعات Human Brain Mapping در سال ۲۰۰۹ میلادی به بررسی این موضوع می‌پردازد که چرا بعضی از افراد به محرک‌هایی مانند فیلم‌های ترسناک نیاز دارند، درحالی که گروهی دیگر از افراد از تماشای این فیلم‌ها خودداری می‌کنند. یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهند که نوعی ارتباط بین هیجان‌خواهی (sensation seeking) و «بیش‌فعالی مغزی» در طول تماشای فیلم‌های ترسناک یا تصاویر عصبی‌کننده وجود دارد.

افزودن نظر

سه - دو =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب