آیا نیش تمام عنکبوت‌ها، سمّی و کشنده است؟
۱۴ فروردین ۱۳۹۶

آیا نیش تمام عنکبوت‌ها، سمّی و کشنده است؟

اگرچه بیشتر عنکبوت‌ها سمّی هستند، اما تعداد کمی از آن‌ها می‌توانند به درون پوست انسان‌ها نفوذ کنند و عمل تزریق سم را انجام بدهند.


اگرچه بیشتر عنکبوت‌ها سمّی هستند، اما تعداد کمی از آن‌ها می‌توانند به درون پوست انسان‌ها نفوذ کنند و عمل تزریق سم را انجام بدهند. در بین انواع سمّی هم فقط گونه‌های معدودی از عنکبوت‌های استرالیا و آمریکای جنوبی باعث مسمومیت شدید می‌شوند و به پادزهر نیاز دارند.

در اکثر موارد، نیش عنکبوت‌ها کُشنده و مرگ‌بار نیست، اما بعضی از همین نیش‌ها می‌توانند شدیدا دردناک و آزاردهنده باشند. در صورت مواجه شدن با نیش عنکبوت، اندام آسیب‌دیده را طوری ببندید که بدون حرکت بماند و سریعا به اولین مرکز درمانی مراجعه کنید. استفاده از یخ در محل نیش، یا استفاده از آنتی‌هیستامین‌ها و مسکّن‌ها نیز می‌تواند علائم ناشی از نیش عنکبوت را درمان کند.

نیش عنکبوت‌های شدیدا سمّی مانند عنکبوت قیف‌ساز (Funnel Web) باید مانند نیش مارهای سمّی درمان شود و به مداخله پزشکی فوری و بدون معطلی نیاز دارد. در صورت مواجهه با نیش این عنکبوت‌ها باید آن‌ها را بکُشید و برای شناسایی نزد پزشک ببرید.

عنکبوت قیف‌ساز (Funnel Web)، عمدتا در مناطق ساحلی جنوب و شرق استرالیا زندگی می‌کند و به‌راحتی می‌تواند باعث مرگ انسان‌ها شود. البته، پادزهر مخصوص این عنکبوت وجود دارد و اگر در زمان مناسب به بدن قربانی برسد، مانع از مرگ می‌شود.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=11686

افزودن نظر