افزایش احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ با گرم شدن زمین

افزایش احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ با گرم شدن زمین

  • ۱۹ امرداد ۱۳۹۶

به‌ازای افزایش هر یک درجه سانتی‌گراد در دمای زمین، میزان موارد ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ فقط در کشور آمریکا بیش از ۱۰۰ هزار مورد افزایش می‌یابد.

سلامتیسم

سال‌هاست ثابت شده است که تغییرات آب‌وهوایی می‌توانند اثرات خاص و متعددی در زندگی انسان‌ها داشته باشند، اما یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که این اثرات تا چه اندازه‌ای عجیب و غیرقابل پیش‌بینی هستند. براساس این مطالعه، نوعی رابطه عجیب بین گرم شدن کُره زمین و افرایش موارد ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ وجود دارد. گزارشی از این مطالعه در BMJ Open Diabetes Research & Care منتشر شده است.

محققان دانشگاه لیدن می‌گویند که به‌ازای افزایش هر یک درجه سانتی‌گراد در دمای زمین، میزان موارد ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ فقط در کشور آمریکا بیش از ۱۰۰ هزار مورد افزایش می‌یابد.

لیزان بلاو (مسئول این مطالعه) می‌گوید: «در طول روزهای سرد سال، چربی قهوه‌ای در بدن فعال می‌شود و این فعالیت در ادامه حساسیت بدن نسبت به انسولین را بهبود می‌بخشد. عملکرد چربی قهوه‌ای به این صورت است که چربی را برای تولید گرما بسوزاند و این ویژگی برای جلوگیری از افت حرارت بدن در طول روزهای سرد سال بسیار اهمیت دارد. با توجه به همین نکات، فرضیه ما این است که چربی قهوه‌ای، نقش مهمی در مکانیسم زمینه‌ای مرتبط بین حرارت محیط و بیماری دیابت بر عهده دارد. درواقع، هرچه هوای زمین گرم‌تر می‌شود، چربی قهوه‌ای هم کمتر در بدن انسان‌ها فعال می‌شود و همین وضعیت می‌تواند مشکل مقاومت به انسولین و در ادامه ابتلا به بیماری دیابت را به‌وجود بیاورد».

مطالعه مطالب زیر پیشنهاد می‌شود:


افزودن نظر

هشت × چهار =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب