آشنایی با رژیم غذایی ساحل جنوبی/ رژیمی 3 مرحله‌ای برای حذف تدریجی کربوهیدرات‌های مضر
۰۷ اسفند ۱۳۹۵

آشنایی با رژیم غذایی ساحل جنوبی/ رژیمی ۳ مرحله‌ای برای حذف تدریجی کربوهیدرات‌های مضر

رژیم غذایی «ساحل جنوبی» که اسم نسبتا جالب و متفاوتی با سایر رژیم‌های غذایی دارد، توسط یک متخصص قلب آمریکایی به نام دکتر آرتور آگاتستون و یک متخصص تغذیه به نام ماری آلمون، ابتدا به آمریکایی‌ها و سپس به سایر مردم جهان معرفی شد.


رژیم غذایی «ساحل جنوبی» (یا سواحل جنوبی) که اسم نسبتا جالب و متفاوتی با سایر رژیم‌های غذایی دارد، توسط یک متخصص قلب آمریکایی به نام دکتر آرتور آگاتستون و یک متخصص تغذیه به نام ماری آلمون، ابتدا به آمریکایی‌ها و سپس به سایر مردم جهان معرفی شد. هدف از معرفی و تجویز این رژیم، در ابتدا کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی بود اما به مرور زمان، رژیم غذایی ساحل جنوبی به رژیمی پرطرفدار برای کاهش وزن در سراسر جهان تبدیل شد.

 

براساس رژیم غذایی ساحل جنوبی، قرار نیست که کربوهیدرات‌ها از برنامه غذایی روزانه حذف شوند. این رژیم غذایی، پیشنهاد مصرف کربوهیدرات‌های بهتر را به جای انواع کربوهیدرات‌ها می‌دهد. در برنامه غذایی ساحل جنوبی، چربی‌های خوب هم جای چربی‌های بد و معمولی را می‌گیرند و توجه به نوع چربی و کربوهیدرات مصرفی از اهمیت بالایی برخوردار است. در انتخاب کربوهیدرات‌ها، اندیس گلایسمیک آنها در نظر گرفته می‌شود. چرا؟ چون مصرف خوراکی‌هایی با اندیس گلایسمیک بالا باعث افزایش سریع قند خون می‌شود و به مرور زمان، چرخه تعادل قند خون در بدن را برهم می‌زند. از طرف دیگر، شواهدی نشان می‌دهند که افزایش قند خون با تحریک اشتها، پرخوری و چاقی ناشی از آن همراه خواهد بود که همه این موارد در کنار هم می‌توانند ابتلا به بیماری‌های قلبی را در طولانی‌مدت برای افراد در پی داشته باشند. پروتئین‌های کم‌چرب و سبزی‌ها، بخش اصلی این رژیم را تشکیل می‌دهند.

 

یک رژیم ۳ مرحله‌ای

 رژیم غذایی ساحل جنوبی، ۳ مرحله دارد و باید برای رسیدن به هدف این رژیم که کاهش وزن در کنار حفظ سلامت سیستم قلبی و عروقی است، این ۳ مرحله را با دقت پشت سر گذاشت. این مراحل، شامل موارد زیر می‌شوند:

مرحله اول؛ حذف کربوهیدرات‌ها

زمان: ۲ هفته

در این مرحله، غذاهای شیرین و کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده به مدت ۱۴ روز از برنامه غذایی بیمار حذف می‌شوند تا او بتواند بر هوس غذایی خود نسبت به مصرف مواد غذایی شیرین یا انواع کربوهیدرات‌هایی مانند نان، برنج، ماکارونی و حتی سیب‌زمینی غلبه کند. همین ۲ هفته طلایی در این رژیم است که باعث کاهش وزن می‌شود و بسیاری از افراد را به سمت خود می‌کشاند. البته بهتر است بدانید که جایگزین‌های خوراکی موجود در این مرحله، باعث می‌شوند که شما احساس ضعف و گرسنگی نکنید. در این مرحله می‌توان روزی ۳ وعده اصلی و ۲ میان‌وعده مصرف کرد. وعده‌های اصلی باید از نظر حجم و کالری، نسبتا متعادل باشند و متناسب باشند.

خوراکی‌های مجاز در این مرحله: گوشت قرمز بدون چربی، مرغ، بوقلمون، ماهی و میگو، پنیر توفو، تخم‌مرغ، پنیر کم‌چرب، مغزها، حبوبات و انواع سبزی‌ها.

خوراکی‌های غیرمجاز در این مرحله: نان، برنج، ماکارونی، سیب‌زمینی، کیک، کوکی‌ها، شیرینی‌ها و میوه‌ها.

 

مرحله دوم؛ بازگشت کربوهیدرات‌های خوب

زمان: تا رسیدن به وزن ایده‌آل

این مرحله می‌تواند تا رسیدن فرد به وزن ایده‌آل خود طول بکشد. در مرحله دوم از رژیم ساحل جنوبی، کربوهیدرات‌های خوبی مانند غلات سبوس‌دار و میوه‌ها به برنامه غذایی برمی‌گردند. کاهش وزن در این مرحله، با سرعت کمتری نسبت به مرحله قبل اتفاق می‌افتد؛ یعنی چیزی حدود ۵۰۰ تا ۹۰۰ گرم در هفته (بسته به متابولیسم بدن‌تان).

خوراکی‌های مجاز در این مرحله: نان سبوس‌دار، برنج قهوه‌ای، ماکارونی قهوه‌ای، سیب‌زمینی، میوه‌ها و نخودها.

خوراکی‌های غیرمجاز در این مرحله: غلات تصفیه‌شده، بدون سبوس و بر پایه آرد سفید. انواع شیرینی‌ها.

یک نکته: اگر در این مرحله دچار هوس غذایی شدید بودید، نتوانستید از مصرف کربوهیدرات‌ها خودداری کنید، وزن‌تان بالا رفت یا عادت‌های نادرست غذایی دوباره به سراغ‌تان آمد، به مرحله اول برگردید. بعد از رسیدن به وزن مورد نظرتان هم به مرحله ۳ بروید.

 

مرحله سوم؛ بازگشت تمام کربوهیدرات‌ها

زمان: تا زمان دلخواه

در این مرحله، که مرحله ثبات نام دارد، تمام کربوهیدرات‌ها یا خوراکی‌های شیرین می‌توانند به برنامه غذایی‌تان برگردند اما اگر شما دو مرحله قبل را با موفقیت پشت سر گذاشته باشید، دیگر میل چندانی به مصرف کربوهیدرات ناسالم نخواهید داشت. در صورت تمایل شدید به مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده یا خوراکی‌های شیرین باید از مرحله اول رژیم را شروع کنید یا به مرحله دوم برگردید.

خوراکی‌های غیر مجاز در این مرحله: هویج، چغندر و هندوانه.

 

مزایای این رژیم

به ادعای مبتکران این رژیم، در صورتی که رژیم ساحل جنوبی به درستی رعایت شود می‌تواند فواید زیر را برای افراد در پی داشته باشد:

رسیدن به ثبات در وزن ایده‌آل برای طولانی‌مدت

پیشگیری از ابتلا به دیابت

نگه داشتن کلسترول و قند خون در سطح طبیعی

پیشگیری از ابتلا به فشار خون بالا

 

متخصصان چه می‌گویند؟

براساس اعلام «مایو کلینیک»، رژیم غذایی ساحل جنوبی به شرط اینکه تمام مراحل آن با همان شکل و شمایلی که تجویز شده است، انجام شود، کاملا بدون ضرر خواهد بود. متخصصان مایوکلینیک توصیه می‌کنند که به هیچ عنوان بیش از ۱۴ روز در مرحله اول نمانید و بدن‌تان را از تمام کربوهیدرات‌ها محروم نکنید. از نظر این متخصصان، باقی ماندن و تکرار مرحله دو برای مدت زمان طولانی، مشکلی برای فرد ایجاد نخواهد کرد.

 

یک نکته

اگر دستگاه گوارش‌تان با مصرف سبزی‌های خام در مرحله اول سازگار نیست، می‌توانید آنها را کمی بخارپز یا تنوری کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=11420

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر