برگزاری رقابت شطرنج بین احسان قائم‌مقامی و ۴۰ بیمار مبتلا به صرع/ مبتلایان به صرع هم می توانند ورزش کنند

برگزاری رقابت شطرنج بین احسان قائم‌مقامی و ۴۰ بیمار مبتلا به صرع/ مبتلایان به صرع هم می توانند ورزش کنند

  • نویسنده: خبرنگار سلامتیسم
  • ۲۷ بهمن ۱۳۹۵

دکتر پرویز بهرامی، قائم مقام انجمن صرع ایران اعلام کرد که به زودی، احسان قائم مقامی قهرمان شطرنج ایران، با حدود ۳۰ تا ۴۰ بیمار مبتلا به صرع مبارزه خواهد کرد.

سلامتیسم

دکتر پرویز بهرامی، قائم مقام انجمن صرع ایران اعلام کرد که به زودی، احسان قائم مقامی قهرمان شطرنج ایران، با حدود ۳۰ تا ۴۰ بیمار مبتلا به صرع مبارزه خواهد کرد.

بهرامی هدف از برگزاری این رقابت را نشان دادن توانمندی‌های بیماران مبتلا به صرع عنوان کرد و افزود: «یکی از اهداف برگزاری این مسابقه، اصلاح تصور افراد جامعه در مورد ممنوع بودن ورزش برای بیماران مبتلا به صرع است. یعنی برخلاف تصور مردم، بسیاری از ورزش‌ها به شرطی که درست و اصولی انجام شوند، برای این بیماران نه تنها مضر نیست، بلکه مفید هم هست».

 

صَرع یا اپی‌لپسی عبارت است از مجموعه‌ای از اختلالات عصبی مزمن پزشکی بلندمدت که با حمله صرعی مشخص می‌شود. این حملات ممکن است بسیار خفیف و تقریبا غیرقابل شناسایی باشند؛ یا برعکس، طولانی مدت و با لرزش شدید همراه شوند. در صرع، حملات به طور مکرر اتفاق می‌افتند و هیچ دلیل ثابت و مشخصی ندارند. در حالی که حملاتی پراکنده به دلایل خاص روی می‌دهند را نباید به عنوان حمله صرع تلقی کرد.

صرع با خطر حملات متناوب بلندمدت شناخته می‌شود. این حملات بسته به اینکه کدام بخش از مغز تحت تاثیر قرار گرفته و بسته به سن فرد، ممکن است به شیوه‌های مختلفی ظاهر شوند. رایج‌ترین نوع حملات (۶۰ درصد موارد)، تشنج است که دوسوم آنها به صورت حمله صرعی موضعی ظاهر می‌شوند و بعدا به حمله عمومی تبدیل خواهند شد. در حالی‌که یک سوم به صورت حمله عمومی ظاهر می‌شوند. ۴۰ درصد حملات باقیمانده هم غیرتشنجی هستند. حملات موضعی اغلب بعد از برخی تجربیات مشخص روی می‌دهند که با عنوان پیش‌درآمد، شناخته می‌شوند. این تجربیات ممکن است شامل پدیده‌های حسی (بصری، شنیداری یا بویایی)، روانی، ارادی یا جنبشی باشند. فعالیت پرش ممکن است در یک گروه ماهیچه‌ای خاص شروع شود و به گروه‌های ماهیچه‌ای اطراف گسترش یابد که در این مورد با عنوان مارس جکسون شناخته می‌شود. حرکت غیرارادی نیز ممکن است روی دهد؛ اینها فعالیت‌های غیر ارادی و جنبش‌های اغلب ساده‌ای نظیر ملچ ملوچ لب‌ها یا فعالیت‌های پیچیده‌تری نظیر تلاش برای برداشتن چیزی باشند.

 

بیشتر بخوانید: رژیم کتوژنیک؛ رژیم غذایی برای مبتلایان به صرع

 

در بیشتر موارد، دلیل بروز صرع نامشخص است اما صرع در برخی از افراد به دلیل آسیب مغزی، سرطان مغز و سوءاستفاده از دارو، الکل و دلایل دیگر ایجاد می‌شود. حملات صرعی نتیجه فعالیت سلولی بیش از حد و غیرعادی عصب کورتیکال یا غشایی در مغز است.

صرع را نمی‌توان درمان کرد اما حملات را می‌توان با دارو تا حدود ۷۰درصد موارد کنترل کرد. در افرادی که حملات به دارو پاسخ نمی‌دهند، جراحی، تحریک عصبی یا تغییر در رژیم غذایی را می‌توان در نظر گرفت. تمامی سندرم‌های صرع مادام‌المعر نیستند و اکثر افراد تا جایی بهبود می‌یابند که دیگر نیازی به دارو ندارند.

بیشتر بخوانید: صرع در بارداری

افزودن نظر

هفت - چهار =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب