راه‌های افزایش استحکام استخوان‌ها در مبتلایان به ام‌اس/ بخش سوم

راه‌های افزایش استحکام استخوان‌ها در مبتلایان به ام‌اس/ بخش سوم

  • ۲۷ بهمن ۱۳۹۵

عود کردن بیماری ام‌اس در بیشتر موارد با استفاده از استروئیدهای IV در یک دوره کوتاه و با دوز بالا درمان می‌شود. البته برای بعضی از بیماران، روش‌های دیگری هم با هدف جلوگیری از پیشرفت سریع بیماری در نظر گرفته می‌شود. 

سلامتیسم

آگاهی داشتن درباره اثرات استروئیدها
عود کردن بیماری ام‌اس در بیشتر موارد با استفاده از استروئیدهای IV در یک دوره کوتاه و با دوز بالا درمان می‌شود. البته برای بعضی از بیماران، روش‌های دیگری هم با هدف جلوگیری از پیشرفت سریع بیماری در نظر گرفته می‌شود. این روش‌ها عبارت‌اند از پالس تراپی، یا تجویز دوز بالایی از استروئیدهای IV به مدت چند هفته یا چند ماه.


با این‌حال، استفاده روزانه از استروئیدها برای درمان بیماری ام‌اس توصیه نمی‌شود. اول به این دلیل که چنین کاری برای درمان بیماری ام‌اس بدون تاثیر است و دوم به این دلیل که استروئیدها می‌توانند نحوه متابولیزه شدن کلسیم و ویتامین D را در بدن تخریب کنند و درنهایت زمینه را برای ابتلا به پوکی استخوان فراهم سازند.


البته مصرف استروئیدها هیچ وقت نباید بدون نظر پزشک قطع شود. اگر سلامتی استخوان‌های شما به دلیل مصرف استروئیدها در درازمدت به خطر بیافتد، شاید به استفاده از داروی جدید نیاز پیدا کنید.
یکی از مطالعات منتشرشده در European Journal of Neurology در سال ۲۰۱۵ میلادی، نشان می‌دهد که استفاده از استروئیدها با میزان بالاتری از شکستگی استخوانی و اختلال در راه رفتن مرتبط است. البته می‌توان این مشکلات را با ورزش کردن و فیزیوتراپی درمان کرد.

افزودن نظر

نه + سه =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب