روی این عنصر غذایی حساب ویژه ای باز کنید!
۰۱ بهمن ۱۳۹۳

روی این عنصر غذایی حساب ویژه ای باز کنید!

مریم سادات کاظمی: " روی" عنصر کمینه ای است که معمولا چندان مورد توجه نیست در حالی که تاثیرات متعددی بر سلامتی دارد. با این حال بسیاری از افراد از این عنصر به اندازه کافی در برنامه غذایی بهره مند نمی شوند.


روی در بدن ما به مقدار ناچیزی حدود ۲ تا ۳ گرم وجود دارد. همین مقدار نیز به طور نامساوی در بدن تقسیم می شود؛ ۶۰ تا ۶۵% در ماهیچه ها و بقیه در استخوان ها ذخیره می گردد. اما در جریان خون وجود دارد تا به هر قسمت بدن که لازم است برسد.

فعال کننده آنزیم ها

آنزیم مولکولی با منشا پروتئین است که یک یا چندین واکنش شیمیایی را در بدن تسریع می کند. این در حالی است که هزاران آنزیم در همه سلول های بدن فعالیت می کنند. این واکنش های شیمیایی بسیار پیچیده هستند و یکی پشت سر هم این فرایند را انجام می دهند. روی بیش از صد فرایند آنزیمی را فعال می کند. به عبارت دیگر روی در همه جای بدن نقش دارد.

روی در قلب سلول ها

روی در سنتز AND و ARN ؛ مولکول های اساسی وراتث که تشکیل همه پروتئین ها را هدایت می کند نقش دارد. از همین رو نقش این عنصر در رشد بسیار اساسی و مهم است. همچنین در تشکیل و متابولیسم بسیاری از هورمون ها از جمله تستوسترون و انسولین نقش دارد.
روی همچنین برای عملکرد مطلوب سیستم ایمنی، انعقاد خون و غده تیروئید نیز تاثیر دارد. به علاوه این عنصر قدرت آنتی اکسیدانی بسیار قوی نیز دارد و برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و استحاله ماکولای چشمی مهم است.

روی و پوست

روی برای تشکیل پروتئین ها و آنتی اکسیدان ها در یک زمان ضروری بوده و ناگزیر بر پوست اثر می گذارد. این عنصر بهبود زخم پس از جراحت را تسریع می کند و نقش آن در درمان آکنه به همین دلیل است. به علاوه توصیه می شود مادرانی که نوزادشان دچار سوختگی پا می شوند از کرم های حاوی روی استفاده نمایند.
کمبود روی با خشکی پوست، ناخن های شکننده و شیار دار و ریزش موها بروز می کند.
چطور دچار کمبود روی نشویم؟
نیاز بدن به روی برای نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ میلی گرم و برای بزرگسالان ۱۳ تا ۲۳ گرم در دوران بارداری و شیردهی است. کمبود روی در غالب موارد به عادات غذایی نادرست، خوراکی های صنعتی شور و شیرین برمی گردد. کسانی که رژیم گیاهخواری دارند به خاطر عدم دریافت کافی پروتئین های حیوانی که جذب روی را در بدن تسهیل می کند، دچار این کمبود هستند.
اگر در برنامه غذایی روزانه به طور منظم از حبوبات، نان سبوس دار، گوشت و ماهی استفاده کنید در معرض این کمبود نخواهید بود.

مکمل های روی

مکمل غذایی روی در موارد کمبود به خصوص در دوران بارداری لازم است. اما مصرف این مکمل حتما با مشورت پزشک باشد زیرا ممکن است برای بدن آسیب هایی در پی داشته باشد. همچنین نباید دوز مصرفی بیشتر از ۵۰ میلی گرم در روز باشد. اگر به دلیل ریزش موها یا شکنندگی ناخن ها از مکمل های روی استفاده می کنید مراقب باشید که دیگر مکمل های ویتامین ها و مواد معدنی را همزمان مصرف نکنید. البته مصرف مکمل ها نباید جای تغذیه متنوع و متعادل را بگیرد.

با تشکر از شما بابت مطالعه این مطلب، پیشنهاد می کنیم پیش از خارج شدن، سایر مطالب مرتبط را از پایین همین صفحه دنبال کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=1130

افزودن نظر