نشانه‌های بلوغ دیررس در پسران چیست؟

نشانه‌های بلوغ دیررس در پسران چیست؟

بلوغ طبیعی در پسران می‌تواند بین سنین ۹ تا ۱۴ سالگی شروع شود. بنابراین، اگر بلوغ در پسران تا ۱۴ سالگی شروع نشده باشد، به آن بلوغ دیررس می‌گوییم.


بلوغ طبیعی در پسران می‌تواند بین سنین ۹ تا ۱۴ سالگی شروع شود. بنابراین، اگر بلوغ در پسران تا ۱۴ سالگی شروع نشده باشد، به آن بلوغ دیررس می‌گوییم. اولین نشانه‌های بلوغ طبیعی در پسران هم شامل این موارد می‌شوند: رشد آلت تناسلی و موهای اطرف دستگاه تناسلی و بزرگ شدن بیضه‌ها.


بلوغ دیررس در پسران را می‌توان با توجه به اولین نشانه‌هایی که ذکر شد، تشخیص داد. درواقع، مهم‌ترین نکته این است که اگر آلت تناسلی و بیضه‌ها تا ۱۴ سالگی اصلا بزرگ نشده باشند، با بلوغ دیررس مواجه هستیم. خوش‌بختانه این مساله با معاینه فیزیکی به‌راحتی مشخص می‌شود.
معمولا رشد بیضه‌ها زودتر شروع می‌شود، ‌درحالی که آلت تناسلی کوچک باقی می‌ماند. اما همین وضعیت یعنی این‌که نشانه‌های دیگر بلوغ در فاصله ۶ تا ۱۲ ماه آینده نمایان خواهند شد.


نکته دیگر این است که بسیاری از پسرانی که بلوغ دیررس را تجربه می‌کنند، نسبت به هم‌سالان خودشان قد کوتاه‌تری دارند. با این‌حال، از آن‌جایی که رشد جهشی با تاخیر در آنان اتفاق می‌افتد، معمولا تا سن ۱۸ سالگی از نظر قد به هم‌سالان خودشان می‌رسند و در دوره بزرگسالی هم قد آنان در محدوده عادی قرار می‌گیرد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=11179

افزودن نظر