بی‌خوابی و آسم با هم رابطه دارند؟/ آسیب دستگاه تنفسی با بی‌خوابی
۱۸ بهمن ۱۳۹۵

بی‌خوابی و آسم با هم رابطه دارند؟/ آسیب دستگاه تنفسی با بی‌خوابی

یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که بیماری بی‌خوابی می‌تواند خطر مبتلا شدن بزرگسالان به آسم را افزایش بدهد. گزارشی از این مطالعه در European Respiratory Journal منتشر شده است. 


یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که بیماری بی‌خوابی می‌تواند خطر مبتلا شدن بزرگسالان به آسم را افزایش بدهد. گزارشی از این مطالعه در European Respiratory Journal منتشر شده است.


محققان نروژی می‌گویند که افراد مبتلا به اختلالات مزمن خواب، ۳ برابر بیشتر از افراد سالم با خطر ابتلا به آسم مواجه هستند. آنان در این مطالعه تقریبا ۱۸ هزار نفر از بزرگسالان ۲۰ تا ۶۵ ساله نروژی را بررسی کردند.
یافته‌های دقیق‌تر این مطالعه نشان می‌دهند افرادی که در «بیشتر اوقات» یا «تقریبا هر شب» اختلالات خواب را تجربه می‌کنند، به‌ترتیب با افزایش ۶۵ و ۱۰۸ درصدی خطر ابتلا به آسم در ۱۱ سال آینده زندگی‌شان مواجه می‌شوند.


یافته اصلی و مهمی این مطالعه، تاثیر قابل توجه بی‌خوابی مزمن بر افزایش خطر ابتلا به آسم است. این تاثیر نشان می‌دهد که هر گونه تغییر در بدن به‌علت بی‌خوابی می‌تواند در درازمدت به دستگاه تنفسی آسیب برساند.
به‌گفته محققان، بیماری بی‌خوابی یکی از بیماری‌های قابل کنترل است و افزایش تمرکز روی اثرات زیان‌بار ناشی از این بیماری می‌تواند برای پیشگیری از ابتلا به آسم مفید باشد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=11166

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر