علایم شبه‌بلوغِ زودرس را بشناسید/ تلارک و پوبارک
۰۵ بهمن ۱۳۹۵

علایم شبه‌بلوغِ زودرس را بشناسید/ تلارک و پوبارک

حالت‌های مختلفی وجود دارند که در نظر والدین شبیه به بلوغ زودرس هستند، اما در ردیف بلوغ زودرس قرار نمی‌گیرند. البته متخصصان کودکان نیز گاهی اوقات در تشخیص این حالت‌ها اشتباه می‌کنند. 


حالت‌های مختلفی وجود دارند که در نظر والدین شبیه به بلوغ زودرس هستند، اما در ردیف بلوغ زودرس قرار نمی‌گیرند. البته متخصصان کودکان نیز گاهی اوقات در تشخیص این حالت‌ها اشتباه می‌کنند. در ادامه با دو حالت مهم و شبیه به بلوغ زودس آشنا می‌شویم.


تلارک زودرس
تلارک زودرس، همان رشد و تکامل زودهنگام پستان‌ها پیش از موعد طبیعی است. این اتفاق معمولا در دختران کم‌سن مشاهده می‌شود و ذهن والدین را به طرف بلوغ زودرس می‌کشاند. درحالی که این مساله واقعا والدین را آزار می‌دهد، اما به‌خودی خود برطرف می‌شود و اصلا نمی‌توان آن را با بلوغ زودرس یکی گرفت. بنابراین، تلارک زودرس به درمان نیاز ندارد ولی باید توسط متخصص کودکان ارزیابی شود.


پوبارک زودرس
پوبارک زودرس، همان رشد و تکامل زودهنگام موهای زائد در ناحیه دستگاه تناسلی و زیربغل‌ها، پیش از موعد مقرر است. این مشکل می‌تواند به‌علت آدرناک زودرس اتفاق بیافتد، یعنی زمانی که غدد آدرنال شروع می‌کنند به ترشح زودهنگام هورمون‌ها. با این‌که چنین حالتی می‌تواند برای والدین ناخوشایند باشد، اما به‌طور کلی به‌عنوان مشکل در نظر گرفته نمی‌شود و در گروه نشانه‌های اولیه بلوغ هم قرار نمی‌گیرد. با این‌حال، از آن‌جایی که پوبارک زودرس می‌تواند نشان‌دهنده ترشح غیرطبیعی و بیش از حد هورمون‌های غدد آدرنال باشد، باید توسط متخصص کودکان ارزیابی شود.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=11033

افزودن نظر

اسماعیل ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ، ۲۱:۲۱

سلام وقتتون بخیر دختر 7 ماهه ای دارم که کمی در ناحیه شرمگاه مو در آورده، پزشک اطفالی که پیشش بردیم گفته ممکنه از علایم بلوغ زودرس باشه و ما رو نگران کرده میخاستم ببینم شما تایید میفرمایید و اینکه نگران کننده است و یا خیر و چه کاری باید انجام داد؟ قابل ذکره به لحاظ ظاهری فرزندم به من رفته و اینکه بنده خودم در سن ۱۱-۱۲ سالگی یعنی حدود ۳ سال زودتر به بلوغ رسیدم ممنون از شما

ادمین سایت
۲۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۹:۵۲

با سلام. باتوجه به اینکه سابقه بلوغ زودرس در خانواده تان وجود دارد، بهتر است حتما دخترتان زیر نظر متخصص غدد اطفال باشد.