برای پیشگیری از سرطان کبد از سیروز کبدی پیشگیری کنید
۰۴ بهمن ۱۳۹۵

برای پیشگیری از سرطان کبد از سیروز کبدی پیشگیری کنید

سازمان‌های جهانی هر سال اعلام می‌کنند که بسیاری از موارد ابتلا به سرطان کبد، قابل پیشگیری هستند. دکتر سوپریا گوپتا موهیل (متخصص آنکولوژیست و از اعضای دانشگاه روچستر) می‌گوید: «سوزن‌های آلوده و رابطه جنسی محافظت‌نشده، از عوامل خطر اصلی ابتلا به سرطان کبد هستند. 


سازمان‌های جهانی هر سال اعلام می‌کنند که بسیاری از موارد ابتلا به سرطان کبد، قابل پیشگیری هستند. دکتر سوپریا گوپتا موهیل (متخصص آنکولوژیست و از اعضای دانشگاه روچستر) می‌گوید: «سوزن‌های آلوده و رابطه جنسی محافظت‌نشده، از عوامل خطر اصلی ابتلا به سرطان کبد هستند. درواقع، اگر از ابتلا به هپاتیت و سیروز جلوگیری کنید، می‌توانید ۹۰ درصد از علت‌های ابتلا به سرطان کبد را پیشگیری کنید.


سرطان کبد: پیشگیری از سیروز
حدود ۸۰ درصد از افرادی که به سرطان کبد مبتلا می‌شوند، مبتلا به سیروز کبدی هستند. علت اصلی ابتلا به سیروز کبدی، فعالیت ویروس‌های هپاتیت است. در سیروز، سلول‌های سالم کبد آسیب می‌بینند و بافت آسیب‌دیده جایگزین می‌شوند. وقتی که بخش زیادی از کبد را بافت‌های آسیب‌دیده تشکیل بدهند، کبد هم دیگر نمی‌تواند خودش را بازسازی کند و درنتیجه خون نیز به‌طور موثر در کبد به جریان نمی‌افتد.


خوش‌بختانه، تقریبا ۹ مورد از هر ۱۰ مورد ابتلا به سرطان کبد، از طریق اصلاح سبک‌زندگی قابل پیشگیری است. مهم‌ترین موارد اصلاح سبک‌زندگی بدین ترتیب هستند: اجتناب از تزریق مواد مخدر، پرهیز از رفتارهای جنسی غیرایمن و پُرخطر، داشتن رژیم غذایی سالم و استاندارد، و ورزش کردن به‌طور منظم.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=11019

افزودن نظر