29 دی، روز هوای پاک گرامی باد/ شهر من نفس بکش!

۲۹ دی، روز هوای پاک گرامی باد/ شهر من نفس بکش!

۲۹ دی ماه هر سال در تقویم ملی سلامت ایرانیان، روز ملی «هوای پاک» نامگذاری شده است. از سال ۱۳۷۴ و در پی تشدید بحران آلودگي هوا در کلان‌شهرهای ایران ستاد اجرايي كاهش آلودگي هوا، روز ۲۹ دي ماه را به عنوان روز ملي هواي پاک اعلام کرد.


۲۹ دی ماه هر سال در تقویم ملی سلامت ایرانیان، روز ملی «هوای پاک» نامگذاری شده است. از سال ۱۳۷۴ و در پی تشدید بحران آلودگي هوا در کلان‌شهرهای ایران مانند تهران، تبريز، مشهد، اراك، اصفهان، شيراز و اهواز، مسولين ستاد اجرايي كاهش آلودگي هوا تصمیم گرفتند تا برای ايجاد حساسيت بیشتر در بين مردم مختلف جامعه، روز ۲۹ دي ماه را به عنوان روز ملي هواي پاک اعلام کنند. هدف از تعیین روزی خاص با عنوان هوای پاک، ایجاد تلنگری در کشور برای مردم و مسولان بود تا همه اقشار جامعه بتوانند با برنامه‌ریزی بیشتر و بهتر، هوای شهر و کشورشان را داشته باشند.

 

آلودگی هوا چیست؟

حالا شاید این سوال برای خیلی از ما پیش بیاید که اصلن آلودگی هوا چیست؟ بهتر است بدانید که آلودگی هوا زمانی اتفاق می‌افتد که هوای قابل استنشاق و سرشار از اکسیژن با گازها و ذرات سمی مختلفی مانند کربن، سرب، دی‌اکسید گوگرد و ازن، ترکیب شود و میزان این گازها و ذرات سمی از حد استاندارد، فراتر رود. ما زمانی از واژه «آلودگی هوا» استفاده می‌کنیم که میزان مونواکسید کربن موجود در هوا به بالای ۹ ppm (واحد در میلیون)، دی‌اکسید گوگرد یا دی‌اکسید سولفور به بالای ۱۴۰ ppb (واحد در میلیارد)، ازن به بالای ۱۲۰ ppb، دی‌اکسید ازت یا دی‌اکسید نیتروژن به بالای ۲۱۰ ppb و ذرات معلق هم به بالای ۱۵۰ میکروگرم در مترمکعب برسد. در مجموع هم اگر شاخص کلی آلودگی هوا، عدد بالای ۱۰۰ PSI را نشان بدهد، یعنی هوا در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس جامعه مانند سالمندان، کودکان، خانم‌های باردار و بیماران قرار دارد. اگر این عدد به بالای ۲۰۰ برسد هم که یعنی شرایط زندگی برای تمام افراد جامعه، بسیار خطرناک است.

 

برای آشنایی با بهترین خوراکی‌ها در هوای آلوده، کلیک کنید

 

چطور هوای شهرمان را داشته باشیم؟

کمتر کاغذ مصرف کنید. مثلا از پشت برگه‌های تبلیغاتی به جای کاغذ یادداشت استفاده کنید. با فعال کردن پیامک‌های یانکی یا پیامک‌های مربوط به هزینه‌های پرداختی (مانند قبض تلفن همراه، آب، گاز، برق و...) به کاهش مصرف کاغذ برای صدور قبض و رسید بانکی کمک کنید. با همین کارهای ساده می‌توان جلوی قطع هزاران درخت را گرفت و ریه‌های شهر را بازتر کرد.

حداقل هر ۲ سال یکبار درخت بکارید. این درختکاری می‌تواند به مناسبت تولد فرزند، ازدواج یا جشن فارغ‌التحصیلی‌تان باشد.

کمتر از کیسه‌های پلاستیکی و ظرف‌های یکبار مصرف استفاده کنید. دور سفره‌های یکبار مصرف را هم تاحد امکان خط بکشید.

تا جایی که می‌توانید، به جای استفاده از خودروهای شخصی از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

اگر نقص فنی موجود در خودروی شما به تشدید آلودگی هوا کمک می‌کند، بدون معطلی نسبت به رفع این نقص اقدام کنید.

گیاهانی مانند آلوئه‌ورا، پوتوس و بامبو در خانه نگه دارید. این گیاهان باعث تصفیه هوای خانه می‌شوند.

 

آلودگی هوا باعث تولد نوزادان نارس می‌شود

 

ماسک بزنید ولی نه هر ماسکی

یکی از راه‌های پیشگیری از تنفس بیش از حد هوای آلوده، استفاده از ماسک‌های مختلف است. اما به نظر شما، تمام ماسک‌ها یا ماسک‌های کاغذی معمولی می‌توانند جلوی استنشاق هوای آلوده را بگیرند؟ پاسخ، منفی است. دکترمصطفی قانعی، فوق تخصص ریه معتقد است که ماسک‌های معمولی تنها می‌توانند ذرات بالای ۱۰ میکرون را فیلتر کنند که خودِ بینی هم این کار را انجام می‌دهد. این در حالی است که گازهای آلاینده، به سادگی از ماسک‌های معمولی می‌گذرند و تاثیری هم بر پیشگیری از ورود آلاینده‌های موجود در هوا به ریه‌ها ندارند.

دکتر قانعی می‌گوید که برای جلوگیری از ورود گازهای آلاینده به ریه، استفاده از ماسک‌های خاصی که از کربن اکتیو درست شده باشند، کارآمدتر است. این ماسک‌ها درزمان جنگ برای جلوگیری از ورود گازهای شیمیایی به ریه استفاده می‌شد و در حال حاضر هم در برخی ازمحیط های خاص و صنعتی مانند محیط‌های کارخانه‌‌ای استفاده می‌شود.

برای آشنایی با ماسک‌های مناسب برای آلودگی هوا، کلیک کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=10969

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر