شاتره ( نام علمی : Fumaria officinalis)

شاتره ( نام علمی : Fumaria officinalis)


۱۱ نکته درباره شاتره

۱- شاتره گیاهی است علفی به ارتفاع ۸۰ سانتی‌متر که در مزارع، باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی به حالت خودرو می‌روید.

۲- قسمت مورد استفاده شاتره تمام قسمت‌های هوایی آن است.

۳- این گیاه در طب سنتی، برای درمان اگزما و دیگر بیماری‌های پوستی به کار می‌رفته؛ همچنین به عنوان ملین و مدر مصرف می‌شده است.

۴- در دهه گذشته، این گیاه دوباره مورد توجه قرار گرفت؛ زیرا بنا به گزارش‌هایی، به احتمال زیاد عصاره آن در بهبود بیماری‌های سیستم قلبی-عروقی و دستگاه کبدی صفراوی مؤثر است.

۵- از نظر داروشناختی، شاتره صفراآور است. آلکالوئید پروتوپین موجود در شاتره می‌تواند در مواردی باعث کاهش صفرا شود. شاتره همچنین در مشکلات قلبی-عروقی مصرف می‌شود.

۶- در طب عوام از شاتره به عنوان ادرارآور، مسهل و جهت رفع مشکلات پوستی، از جمله اگزما استفاده می‌شود. اثر اخیر را مربوط به وجود اسیدفوماریک در آن می دانند. اسیدفوماریک امروزه به شکل سنتزی تهیه و در بعضی از فرمولاسیون‌های پوستی نظیر داروهای پسوریازیس مصرف می‌شود.

۷- مصرف مقدار عادی و دارویی شاتره عوارض جانبی ندارد؛ ولی مصرف مقادیر بسیار زیاد به دلیل وجود آلکالوئیدهای ذکرشده ممکن است باعث لرز، تشنج و مرگ شود.

۸- تاکنون در زمینه مصرف شاتره در دوران بارداری و شیردهی مطالعه‌ای صورت نگرفته است؛ بنابراین بهتر است در این دوران مصرف نشود.

۹- توصیه می‌شود دم کرده شاتره را گرما‌گرم مصرف کنید؛ چون ممکن است با سرد شدن، مواد مؤثر رسوب کنند.

۱۰- در بسیاری از موارد دیده شده که برای به دست آوردن اثرات مذکور شاتره از عرق شاتره موجود در بازار استفاده می‌کنند. عرق شاتره مقدار بسیار ناچیزی اسانس دارد و مواد مؤثر اصلی در آن اصلا وجود ندارد. بنابراین دارای خواص اصلی شاتره نیست. بهتر است از محل‌های قابل اطمینان عرق آن را تهیه نمایید.

۱۱- برای مشکلات کبدی، صفراوی و پوستی باید از دم‌کرده آن استفاده کرد و در این موارد عرق آن بی‌تأثیر است.

 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=10938

افزودن نظر