آیا کم‌خونی می‌تواند باعث ناشنوایی شود؟!

آیا کم‌خونی می‌تواند باعث ناشنوایی شود؟!

یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که از دست دادن شنوایی می‌تواند با کم‌خونی ناشی از فقر آهن مرتبط باشد. گزارشی از این مطالعه در JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery منتشر شده است. 


یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که از دست دادن شنوایی می‌تواند با کم‌خونی ناشی از فقر آهن مرتبط باشد. گزارشی از این مطالعه در JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery منتشر شده است.
براساس این گزارش، میزان از دست دادن شنوایی در میان افراد مبتلا به کم‌خونی ناشی از فقر آهن، دو برابر بیشتر از افرادی است که به اختلالات خونی مبتلا نیستند.


به‌گفته محققان، گوش داخلی نسبت به تغییرات در جریان خون شدیدا حساس است. بنابراین، این امکان وجود دارد که کمبود اکسیژن در خون افراد مبتلا به کم‌خونی ناشی از فقر آهن، اثرات زیان‌باری برای گوش داخلی داشته باشد. درواقع، کمبود آهن می‌تواند مانع از رسیدن اکسیژن مورد نیاز به سلول‌های گوش داخلی شود.


محققان در این مطالعه، بیش از ۳۰۰ هزار نفر از مردم آمریکا را در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ میلادی بررسی کردند. گروه سنی این افراد بین ۲۱ تا ۹۰ سال قرار داشت و میانگین سنی آنان ۵۰ سال بود.
یافته‌های نهایی نشان دادند که خطر از دست دادن شنوایی در افراد مبتلا به کم‌خونی، ۲.۴ برابر بیشتر از افرادی است که به چنین مشکلاتی مبتلا نیستند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=10800

افزودن نظر