همه چیز درباره مدفوع سیاه!/ بخش سوم
۰۸ دی ۱۳۹۵

همه چیز درباره مدفوع سیاه!/ بخش سوم

خون‌ریزی معده: زخم معده، نوعی جراحت در پوشش داخلی معده است که می‌تواند باعث خون‌ریزی و درنتیجه شکل‌گیری مِلِنا شود. برخلاف باور رایج در میان مردم، زخم معده معمولا به‌علت استرس یا مصرف غذاهای تُند و ادویه‌دار به‌وجود نمی‌آید.


علت‌های شکل‌گیری مِلِنا
خون‌ریزی معده: زخم معده، نوعی جراحت در پوشش داخلی معده است که می‌تواند باعث خون‌ریزی و درنتیجه شکل‌گیری مِلِنا شود. برخلاف باور رایج در میان مردم، زخم معده معمولا به‌علت استرس یا مصرف غذاهای تُند و ادویه‌دار به‌وجود نمی‌آید. این عوامل تنها می‌توانند زخم معده را تشدید کنند.


گاستریت یا ورم معده: گاستریت، نوعی التهاب در دیواره معده است. این التهاب می‌تواند به‌علت زیاده‌روی در مصرف غذا، خوردن غذاهای تُند، سیگار کشیدن، شکل‌گیری عفونت باکتریایی یا استفاده طولانی‌مدت از داروهای غیراستروئیدی به‌وجود بیاید.


واریس مری: واریس مری، به‌علت منبسط شدن وریدها در دیواره قسمت پایینی مری یا قسمت بالایی معده به‌وجود می‌آید. این وریدها، در صورت پاره شدن، می‌توانند خون‌ریزی ایجاد کنند و این خون هم می‌تواند از طریق مدفوع یا استفراغ از بدن خارج شود.


پارگی مالوری وایس: این پارگی در غشای مخاطی خاصی به‌وجود می‌آید که مری و معده را به هم متصل می‌سازد. اگر این پارگی با خون‌ریزی همراه شود، می‌تواند مِلِنا ایجاد کند. این مشکل واقعا نادر است (۴ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر)، اما می‌تواند به‌واسطه استفراغ ناگهانی و شدید، سرفه شدید یا تشنج ناشی از صرع به‌وجود بیاید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=10763

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر