همه چیز درباره مدفوع سیاه!/ بخش دوم
۰۷ دی ۱۳۹۵

همه چیز درباره مدفوع سیاه!/ بخش دوم

رنگ سیاه مدفوع به‌تنهایی برای تعیین قطعی این مساله که خون به مدفوع راه پیدا کرده، ‌کافی نیست. بنابراین، شما نمی‌توانید سریعا درباره این مساله اظهار نظر کنید. 


تشخیص ملنا
رنگ سیاه مدفوع به‌تنهایی برای تعیین قطعی این مساله که خون به مدفوع راه پیدا کرده، ‌کافی نیست. بنابراین، شما نمی‌توانید سریعا درباره این مساله اظهار نظر کنید. فقط پزشک می‌تواند تایید کند که آیا واقعا خون در مدفوع وجود دارد یا خیر. پس اگر مطمئن هستید که دچار ملنای کاذب نشده‌اید، مراجعه کردن به پزشک را در اولین فرصت انجام بدهید.


پزشک می‌تواند از طریق معاینه مقعدی در مطب، این موضوع را تشخیص بدهد. البته در خانه هم می‌توان از کیت‌های مخصوص برای گرفتن نمونه از مدفوع و بردن آن به آزمایشگاه برای ارزیابی دقیق‌تر، استفاده کرد.


وجود خون در مدفوع سیاه می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد: خون‌ریزی معده، ورم معده، واریس مری، یا وجود اشک در مری که به‌علت استفراغ شدید اتفاق می‌افتد. ظاهر قیری‌رنگ مدفوع نشان‌دهنده این است که خون با مایعات موجود در دستگاه گوارش در تماس بوده است.
پس تشخیص قطعی مِلِنا، پزشک می‌تواند آزمایش‌های تشخیصی دیگر را برای تعیین علت خون‌ریزی و محل دقیق آن در نظر بگیرد. این آزمایش‌های تشخیصی شامل چنین مواردی هستند: اشعه ایکس، آزمایش خون، کولونوسکوپی، گاستروسکوپی، کشت مدفوع و بررسی باریم.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=10751

افزودن نظر