آنچه درباره سندرم روده چکه‌کن نمی‌دانستید/ بخش چهارم
۰۴ دی ۱۳۹۵

آنچه درباره سندرم روده چکه‌کن نمی‌دانستید/ بخش چهارم

چندین مورد از مطالعات علمی نشان داده‌اند که گلوتن می‌تواند نفوذپذیری روده را افزایش بدهد و باعث برانگیختگی واکنش سیستم ایمنی در بدن شود. اگر عناصر مختلف توسط سیستم ایمنی بدن به‌عنوان عامل مخرب شناخته شوند، واکنش التهابی به‌وجود می‌آید.


گلوتن، زونولین را فعال می‌کند


چندین مورد از مطالعات علمی نشان داده‌اند که گلوتن می‌تواند نفوذپذیری روده را افزایش بدهد و باعث برانگیختگی واکنش سیستم ایمنی در بدن شود. اگر عناصر مختلف توسط سیستم ایمنی بدن به‌عنوان عامل مخرب شناخته شوند، واکنش التهابی به‌وجود می‌آید. التهاب، نوعی مکانیسم طبیعی بدن است که برای محافظت از خودش به‌کار می‌افتد. با این‌حال، التهاب مداوم با بیماری‌های مزمن متعددی همراه می‌شود.


گلوتن در بدن افراد مبتلا به حساسیت نسبت به گلوتن، به‌عنوان عامل مهاجم خارجی شناسایی می‌شود و درنتیجه التهاب را در پی دارد. با این‌حال، شواهد علمی متناقضی درباره رابطه بین گلوتن و نفوذپریری روده وجود دارند.
زونولین، نوعی پروتئین است که اتصالات محکم روده کوچک را تنظیم می‌کند. وقتی که زونولین در روده‌ها پخش می‌شود، اتصالات محکم نیز کمی باز می‌گردند و به ذرات بزرگ‌تر اجازه می‌دهند تا از دیواره روده عبور کنند.


مطالعات ویژه‌ای نشان می‌دهند که گلوتن، زونولین را فعال می‌کند و همین وضعیت به افزایش نفوذپذیری روده منجر می‌شود. یکی از همین مطالعات نشان می‌دهد که گلوتن، زونولین را در بدن افراد مبتلا به بیماری سلیاک یا غیرمبتلا به این بیماری فعال می‌سازد. با این‌حال، سطح زونولین در بدن افراد مبتلا به بیماری سلیاک، بسیار بیشتر است.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=10720

افزودن نظر