افزایش خطر ابتلا به سرطان کولون با جهش‌های ژنتیکی خاص

افزایش خطر ابتلا به سرطان کولون با جهش‌های ژنتیکی خاص

  • ۲۹ آذر ۱۳۹۵

یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که بسیاری از مبتلایان به سرطان کولون با سن کمتر از ۵۰ سال، دارای صفات ژنتیکی ارثی هستند که خطر ابتلا به این سرطان را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

سلامتیسم

یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که بسیاری از مبتلایان به سرطان کولون با سن کمتر از ۵۰ سال، دارای صفات ژنتیکی ارثی هستند که خطر ابتلا به این سرطان را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. گزارشی از این مطالعه در JAMA Oncology منتشر شده است.

محققان در این مطالعه، ۴۵۰ نفر از افراد مبتلا به سرطان کولون را بررسی کردند که از سال ۲۰۱۳ به بعد، تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند. محدود سنی این بیماران، بین ۱۷ تا ۴۹ سال بود.

یافته‌های نهایی، جهش‌های ژنتیکی خاصی را نشان دادند که خطر ابتلا به سرطان کولون را در ۷۲ بیمار تا حد زیادی بالا برده بود. علاوه بر این،‌ نیمی از جمعیت مورد مطالعه، به سندروم لینچ مبتلا بودند.

محققان در ادامه به این نتیجه رسیدند که افزایش خطر ابتلا به سرطان کولون در تقریبا یک‌سوم از این بیماران، به‌علت ویژگی‌های ژنتیکی وراثتی است. با این‌حال، غربالگری‌های لازم برای این افراد انجام نمی‌شود.

این مطالعه، تردیدها درباره غربالگری ژنتیکی فعلی را که برای تشخیص زودهنگام سرطان کولون مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزایش داده است.

مطالعه مطالب زیر پیشنهاد می‌شود:


افزودن نظر

پنج × دو =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب