ضرورت کنترل عفونت در مطب های دندانپزشکی
۲۴ دی ۱۳۹۳

ضرورت کنترل عفونت در مطب های دندانپزشکی

رییس همایش کنترل عفونت در دندانپزشکی با محوریت خودمراقبتی گفت: توجه به اصول کنترل عفونت به منظور حفظ سلامت پزشک و بیمار در مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی ازنظر اخلاقی و قانونی ضروری است.


رییس همایش کنترل عفونت در دندانپزشکی با محوریت خود مراقبتی گفت: توجه به اصول کنترل عفونت به منظور حفظ سلامت پزشک و بیمار در مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی ازنظر اخلاقی و قانونی ضروری است.
دکتر مسعود یغمایی در مراسم آغاز به کار این همایش اظهار کرد:گروه دندانپزشکی که در مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی مشغول ارایه خدمت هستند، در معرض سه نوع آسیب شغلی فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیک قرار دارند.
وی با تاکید بر اهمیت کنترل عفونت در مراکز دندانپزشکی افزود: پس از شناخته شدن ویروس HIV در تابستان سال ۱۹۸۱ میلادی، توجه به کنترل عفونت در مورد بیماری ایدز به ویژه در مراکز دندانپزشکی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت
یغمایی ادامه داد: توجه به اصول کنترل عفونت در حفظ سلامت پزشک و بیمار الزامی است چراکه منافع این دو گروه از هم جدا نیست.
وی گفت: علاوه بر توجه به کنترل عفونت به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری های عفونی مانند ایدز و هپاتیت، از آنجایی که در یک بیمار سالم نیز تماس با میکروارگانیسم های طبیعی موجود در دهان می تواند دندانپزشکان را آلوده کند، باید به کنترل اینگونه عفونت ها نیز توجه داشت.
یغمایی توضیح داد: در صورتی که بیمار به عفونت دهانی مانند تبخال یا بیماری هایی با منشا خونی مانند هپاتیت B، C،D یا HIV مبتلا باشد، باید توجه بیشتری در این زمینه صورت گیرد.
وی خاطرنشان کرد: رایج شدن پوشیدن دستکش برای معاینه و درمان و نیز واکسیناسیون دو عامل عمده در کاهش خطر ابتلای دندانپزشکان به بیماری است. اما باید توجه داشت که تمام بیماری های عفونی واکسن ندارد و مواردی نیز که واکسن دارد تاثیر واکسن در همه افراد صددرصد نیست.
یغمایی گفت: بنابراین انجام واکسیناسیون و رعایت احتیاط در مراقبت شخصی بسیار اهمیت دارد.
برگزاری پنل های تخصصی با عناوین پاتوژن ها با منشا خونی، بیماری های عفونی، وسایل حفاظت شخصی، استریلیزاسیون، کنترل عفونت و محیط زیست، کنترل عفونت اختصاصی و اصول آنتی بیوتیک تراپی در دندانپزشکی ازجمله برنامه های همایش کنترل عفونت در دندانپزشکی با محوریت خودمراقبتی است.

 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=1066

افزودن نظر