آشنایی با دلیل و درمان مشکلات چشم/ از پرش پلک تا زردی شب‌کوری
۲۲ آذر ۱۳۹۵

آشنایی با دلیل و درمان مشکلات چشم/ از پرش پلک تا زردی شب‌کوری

پرش پلک، یکی از حالت‌های بسیار شایع است و تقریبا می‌توان گفت که هیچ وقت ضرری ندارد. این حالت هم معمولا به‌خودی‌خود و بعد از گذشت زمان برطرف می‌شود.


پرش پلک

پرش پلک، یکی از حالت‌های بسیار شایع است و تقریبا می‌توان گفت که هیچ وقت ضرری ندارد. این حالت هم معمولا به‌خودی‌خود و بعد از گذشت زمان برطرف می‌شود. پرش پلک می‌تواند با خستگی، مصرف کافئین یا سیگار کشیدن مرتبط باشد. در موارد بسیار نادر، پرش پلک می‌تواند یکی از نشانه‌های وجود مشکل در سیستم عصبی باشد، مانند ام‌اس.


با این‌حال، اگر پرش پلک با بیماری ام‌اس یا مشکلات دیگر در سیستم عصبی ارتباط داشته باشد، حتما علائم دیگری هم دارد و فقط به خود پرش پلک محدود نمی‌شود. این علائم شامل چنین مواردی هستند: اختلال در راه رفتن، صحبت کردن یا رفتن به حمام.  


شب‌کوری

اگر از نظر سنی در دوره سالمندی قرار می‌گیرید و بینایی شما در نور کم شدیدا ضعیف می‌شود، احتمالا به استفاده از عینک نیاز دارید یا ممکن است که به آب‌مروارید مبتلا شده باشید. با این‌حال، شب‌کوری در میان افراد جوان اصلا رایج نیست و می‌تواند نشان‌دهنده عدم دریافت ویتامین A به‌اندازه کافی باشد. البته شب‌کوری در کشورهای فقیر شیوع بیشتری دارد. این بیماری با استفاده از مکمل‌ها یا رژیم غذایی سرشار از ویتامین A، قابل درمان است. این منابع غذایی حاوی ویتامین A زیادی هستند: سیب‌زمینی شیرین، جگر گوساله، اسفناج، هویج و کدو تنبل.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=10629

افزودن نظر