نگاهی به بایدها و نبایدهای تزریق ژل لب/ به بهانه تخلیه ژل لب «شراره رخام»
۱۳ آذر ۱۳۹۵

نگاهی به بایدها و نبایدهای تزریق ژل لب/ به بهانه تخلیه ژل لب «شراره رخام»

 سال ۸۳ بود که برای ایجاد یک تغییر ظاهری در صورتش، تصمیم گرفت تا اقدام به تزریق ژل لب کند اما حالا و بعد از گذشت حدود ۱۲ سال از آن تصمیم، می‌گوید پشیمان است و اگر دوباره به آن سال‌ها برمی‌گشت، این کار را نمی‌کرد.


سال ۸۳ بود که برای ایجاد یک تغییر ظاهری در صورتش، تصمیم گرفت تا اقدام به تزریق ژل لب کند اما حالا و بعد از گذشت حدود ۱۲ سال از آن تصمیم، می‌گوید پشیمان است و اگر دوباره به آن سال‌ها برمی‌گشت، این کار را نمی‌کرد. شراره رخام، بازیگر جوان سینما و تلویزیون که بیشتر ما او را با ایفای نقشی متفاوت در فیلم سینمایی «دختران انتظار» به یاد می‌آوریم، چند وقتی می‌شود که اقدام به تخلیه ژل لب خود کرده و از این کار هم بسیار راضی است. او می‌گوید که به خاطر همین تزریق ساده و از دست دادن ظاهر طبیعی‌اش، بسیاری از موقعیت‌های کاری خوب، مخصوصا در فیلم‌ها و سریال‌های تاریخی را از دست داده است.

 

اخبار چهره‌ها را اینجا دنبال کنید.

 

تزریق ژل لب جزو آن گروه از عمل‌های زیبایی است که اگر دقت و مهارت کافی در آن نباشد یا توسط افراد غیر متخصص انجام شود، می‌تواند مشکلات فراوانی را برای فرد ایجاد کند. دکتر بهروز باریک‌بین، متخصص پوست و قائم مقام مرکز تحقیقات لیزر ایران در این باره می‌گوید:

«به‌طور ‌کلی، تزریق ژل در نواحی مختلف صورت باید توسط فرد متخصص انجام گیرد که این فرد متخصص می‌تواند متخصص پوست، جراح پلاستیک یا جراح فک و صورت باشد. این افراد، کسانی هستند که به هر حال، هم به آناتومی صورت و تکنیک تزریق ژل آگاهی دارند و هم با چگونگی برخورد با عوارض احتمالی تزریق، آشنا هستند. ضمن اینکه متخصصان، حتما از ژل‌ها و مواد استاندارد برای تزریق و به‌عنوان پرکننده یا حجم‌دهنده، استفاده می‌کنند. متاسفانه این روزها، کلینیک‌های بسیاری به نام کلینیک‌های زیبایی در سطح کشور فعالیت می‌کنند که هیچ متخصصی درون این مجموعه‌ها حضور ندارد و پزشکان غیرمتخصص و حتی گاهی افراد غیر پزشک در آنها فعالیت‌های مربوط به تزریقات و زیبایی را انجام می‌دهند. مردم ما باید آگاهی لازم را نسبت به روند این تزریقات داشته باشند و بدانند که انجام آن‌ها به‌سادگی نیست و گاهی مشکلات خطرناکی در اثر این تزریق‌ها ایجاد می‌شود. یکی از مشکلات قابل توجه در مورد تزریق ژل، واکنش‌های آلرژیک بدن نسبت به ژل تزریقی است و بنابراین باید در انتخاب درست ژل مصرفی متناسب با ناحیه تزریق (لب، گونه، چانه و...) دقت هرچه بیشتری انجام شود. از طرف دیگر، اگر ژل مورد استفاده استاندارد نباشد، بدن نسبت به ژل واکنش نشان می‌دهد و از بین بردن این واکنش‌ها به‌سادگی صورت نمی‌گیرد. با این حساب، باز هم تاکید می‌کنم که این نوع تزریق‌ها امری کاملا تخصصی است و باید حتما توسط فرد متخصص و آگاه به چگونگی مدیریت عوارض احتمالی، صورت پذیرد.

یکی از موارد نادر ولی ممکنی که می‌تواند در روند این تزریق‌ها اتفاق بیفتد، تزریق ژل به اشتباه، در داخل عروق است. این کار می‌تواند باعث ایجاد انسداد و مانع خون‌رسانی به بافت لب و در نتیجه مرگ سلول‌ها و مرگ بافت لب او (نکروز) بشود. همان‌طور که مشخص است، این عارضه بعد از ایجاد زخم، به صورت یک نکروز بدشکل باقی می‌ماند و مشکلات و بدشکلی‌های دائمی را برای شخص به همراه دارد که ترمیم آن واقعا بسیار مشکل و حتی در برخی از موارد غیرممکن است.

زمانی که تزریق پرکننده‌ها به اشتباه در داخل رگ انجام می‌شود، بیمار هم بدون علامت نخواهد ماند. آن ناحیه‌ای که پشت رگ تغذیه‌کننده قرار می‌گیرد ناگهان سفیدرنگ می‌شود، درد بسیار شدیدی ایجاد می‌کند و این مساله می‌تواند نشان‌دهنده اتفاق ناگواری باشد که افتاده است. بهتر است بدانید که در چنین مواردی، زمان زیادی برای مقابله با مشکل پیش‌آمده وجود ندارد، زیرا اگر به‌موقع با محروم شدن بافت از خون و اکسیژن مقابله نشود، مرگ غیرقابل‌برگشت سلول‌ها و بافت، ایجاد خواهد شد. به همین خاطر زمانی که پزشک متوجه این اتفاق ناگوار می‌شود، باید بدون اتلاف وقت برای درمان آن مشکل تلاش کند و اگر دانایی لازم برای درمان را ندارد، بلافاصله از یک متخصص کمک بگیرد.

گاهی اوقات این اتفاق زمانی که تزریق در داخل خط خنده و داخل رگ انجام می‌گیرد، می‌تواند منجر به کوری شخص هم بشود. به این ترتیب، ما باید به همه این نکات توجه داشته باشیم و بدانیم که بیمار به دنبال تزریق ژل‌ها هیچ‌وقت نباید احساس درد ماندگار داشته باشد و احساس درد دایمی، نشان‌دهنده اتفاق ناگواری است که باید سریعا به دنبال رفع آن برآمد».

 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=10541

افزودن نظر