توصیه‌ها و هشدارهای «سلامتیسم» درباره آلودگی هوا/ گل طبیعی در خانه نگه دارید
۲۶ آبان ۱۳۹۵

توصیه‌ها و هشدارهای «سلامتیسم» درباره آلودگی هوا/ گل طبیعی در خانه نگه دارید

آلودگی هوا زمانی اتفاق می‌افتد که هوای قابل استنشاق و سرشار از اکسیژن با گازها و ذرات سمی مختلفی مانند کربن، سرب، دی‌اکسید گوگرد و ازن، ترکیب شود و میزان این گازها و ذرات سمی از حد استاندارد، فراتر رود.


آلودگی هوا زمانی اتفاق می‌افتد که هوای قابل استنشاق و سرشار از اکسیژن با گازها و ذرات سمی مختلفی مانند کربن، سرب، دی‌اکسید گوگرد و ازن، ترکیب شود و میزان این گازها و ذرات سمی از حد استاندارد، فراتر رود. حالا شاید این سوال برای‌تان پیش بیاید که منظور از حد استاندارد آلاینده‌های موجود در هوا چیست؟ ما زمانی از واژه «آلودگی هوا» استفاده می‌کنیم که میزان مونواکسید کربن موجود در هوا به بالای ۹ ppm (واحد در میلیون)، دی‌اکسید گوگرد یا دی‌اکسید سولفور به بالای ۱۴۰ ppb (واحد در میلیارد)، ازن به بالای ۱۲۰ ppb، دی‌اکسید ازت یا دی‌اکسید نیتروژن به بالای ۲۱۰ ppb و ذرات معلق هم به بالای ۱۵۰ میکروگرم در مترمکعب برسد.
در مجموع هم اگر شاخص کلی آلودگی هوا، عدد بالای ۱۰۰ PSI را نشان بدهد، یعنی هوا در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس جامعه مانند سالمندان، کودکان، خانم‌های باردار و بیماران قرار دارد. اگر این عدد به بالای ۲۰۰ برسد هم که یعنی شرایط زندگی برای تمام افراد جامعه، بسیار خطرناک است.

 

آلودگی هوا با گروه‌های حساس چه می‌کند؟

  • محققان آمریکایی در تازه‌ترین بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که استنشاق دی‌اکسید نیتروژن، ازن و ذرات معلق موجود در هوا توسط مبتلایان به سرطان ریه، می‌تواند به‌طور مستقیم بر کاهش طول عمر افراد مبتلا به سرطان ریه تاثیر بگذارد.
  • دانشمندان آمریکایی کشف کرده‌اند که شانس ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و سکته مغزی در آن گروه از خانم‌های باردار مبتلا به دیابتی که در معرض آلودگی هوا قرار دارند، بسیار بیشتر از خانم‌های باردار یا باردار و مبتلا به دیابتی است که در شرایط مناسب آب و هوایی زندگی می‌کنند.
  • احتمال ابتلا به مشکلات تنفسی، آسم و نارسایی‌های ریوی در آن گروه از کودکان و نوجوانانی که در معرض هوای آلوده هستند، حدود ۶۳ درصد بیشتر از سایر کودکان خواهد بود.
  • محققان دانشگاه فلوریدا اعلام کرده‌اند که احتمال ابتلا به فشار خون بارداری یا زایمان زودرس در آن گروه از خانم‌های بارداری که در طول بارداری در معرض دی‌اکسید گوگرد و مونواکسید کربن قرار می‌گیرند، بیشتر از سایر خانم‌های باردار خواهد بود.
  • شانس ابتلا به آسم در کودکانی که در دوران جنینی، مادر آنها در معرض آلودگی هوا قرار داشته‌اند، ۳برابر بیشتر از سایر کودکان است.
  • استنشاق آلاینده‌های هوا توسط خانم‌های باردار می‌تواند احتمال ابتلا به بیش‌فعالی و سرطان خون را در کودکان آنها بالاتر ببرد.
  • آلودگی هوا به طور مستقیمی با تخریب سلول‌های مغزی و ابتلا به بیماری‌های شناختی مانند آلزایمر یا اختلال در یادگیری و ابتلا به افسردگی همراه است.
  • قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا می‌تواند حتی برای افراد سالم و بزرگسال هم خطرناک باشد و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا یا سکته مغزی را در این گروه از افراد هم بالا ببرد.
  • شانس ابتلا به بیماری‌ها یا سکته‌های قلبی و مغزی در سالمندانی که در معرض آلودگی هوا قرار دارند، حدود ۷۰ درصد بیشتر از سایر سالمندان است زیرا دستگاه تنفس و سیستم قلبی عروقی آنها مانند افراد جوان و سالم جامعه، توانایی پالایش آلاینده‌ها در بدن را ندارد.

 

تاثیر دستگاه‌های تصفیه هوای خانگی

شاید خیلی‌ها تصمیم بگیرند که برای رهایی از شر آلودگی هوا، به خرید و مصرف انواع دستگاه‌های تصفیه هوای خانگی یا اداری روی بیاورند. اما به نظر شما، آیا این دستگاه‌ها قادر به تصفیه یا پالایش ذرات و گازهای سمی موجود در هوا هستند یا تنها با هدف کسب درآمد و بازارگرمی پا به فروشگاه‌ها گذاشته‌اند؟ واقعیت این است که هیچ منبع داخلی یا خارجی خاصی، کارآمد بودن این دستگاه‌ها برای از بین بردن گازهای سمی و آلاینده‌های غیرمجاز موجود در هوا را تایید نکرده‌اند و حتی مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوا به صراحت اعلام کرده است که این شرکت به هیچ عنوان این دستگاه‌ها را برای پالایش آلاینده‌های سمی، تایید نمی‌کند. پس کار این محصولات چیست و هدف از تولیدشان کدام است؟ انواع دستگاه‌های تصفیه هوا با فیلترهای مختلفی در بازار وجود دارند. پیش‌فیلتر‌ها به جذب پرز فرش و موکت، گرد و خاک یا مو و پر حیوانات کمک می‌کنند. فیلتر‌های کربن، بوها و دودهایی مانند دود سیگار، شمع یا عود را از خانه دور می‌کنند. فیلترهای پلاسما که به دلیل وجود تکنولوژی نانو در آنها، برخی نام فیلتر نانو را بر آنها گذاشته‌اند، ذرات آلرژی‌زا و دودها را جذب می‌کنند و در نهایت هم فیلترهای هپا، جذب ذرات معلق موجود در هوا را بر عهده می‌گیرند. با این حال، هیچ کدام از این فیلترها به رغم ادعای تولیدکنندگان آنها، قادر به جذب و پالایش گازهای سمی یا سرب و ازن موجود در هوا نیستند.

 

گلدان‌ها به کمک ریه‌ها می‌آیند

یکی از راه‌های تصفیه هوای خانه یا اداره، قرار دادن تعداد زیادی گلدان طبیعی برای افزایش تولید اکسیژن و کاهش میزان گازهای سمی است. هرچند که نگهداری گل و گیاهانی با شرایط مختلف نگهداری در خانه، کمی سخت به نظر می‌رسد اما اگر بتوانید در هر ۵ تا ۸ متر فضا، یک گلدان نگهداری کنید، می‌توانید از سلامت هوای محیطی که در آن زندگی یا کار می‌کنید، تاحدی مطمئن شوید. اگر در محیط‌های اداری شلوغ یا آلوده که فضا با ریزگردهای ناشی از دستگاه‌های الکترونیکی بیشتر در معرض آلودگی قرار می‌گیرد، هستید هم به شما توصیه می‌کنیم که در هر ۳ تا ۵ متر فضا، حداقل ۱ گلدان قرار دهید. در میان گل‌ها و گیاهان مختلف، برخی از آنها علاوه بر تولید اکسیژن و جذب مونو اکسید کربن، قابلیت جذب برخی دیگر از آلاینده‌ها و گازهای سمی را هم دارند که در ادامه اشاره‌ای به آنها خواهیم داشت:

گیاه آلوئه‌ورا (Aloe Vera): مناسب برای جذب فرمالدئید موجود در هوا

گیاه بامبو (Bamboo Palm): مناسب برای جذب بنزن، فرمالدئید و تری‌کلرواتیلن موجود در هوا

گیاه ماری (Snake Plant): مناسب برای جذب فرمالدئید، تری‌کلرواتیلن و زایلین موجود در هوا

گیاه سرخس بوستون (Boston Fern): مناسب برای جذب فرمالدئید و زایلین موجود در هوا

گیاه صلح لی‌لی (Peace Lily): مناسب برای جذب بنزن، فرمالدئید و زایلین موجود در هوا

گیاه پوتوس (Epipremnum aureum): مناسب برای جذب فرمالدئید و مونواکسید کربن موجود در هوا

 

در شرایط آلودگی هوا، هیچ ساعتی امن نیست!

برخی از افراد دوست دارند بدانند که توصیه به بیرون نرفتن از خانه در شرایط آلودگی هوا، در چه ساعاتی از روز مطرح می‌شود؟ بهتر است بدانید که در شرایط آلودگی هوا، هیچ ساعت امن‌تری برای خروج از خانه وجود ندارد اما اگر مجبور به تردد هستید، ساعت‌های خارج از اوج ترافیک را برای این کار انتخاب کنید تا با تسریع روند رفت و آمد، کمتر در معرض آلودگی هوا قرار بگیرد. ورزش کردن یا فعالیت‌های فیزیکی سنگین که باعث عمیق شدن تنفس می‌شوند هم در هر ساعتی از شبانه‌روز در روزهای آلوده سال، ممنوع خواهد بود.

 

پیشنهادهای سفر به مناطق پاک

اگر شرایط و امکانات سفر و دور شدن از تهران در این روزهای آلوده را دارید، رفتن به این مناطق را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

میگون، پرند، لواسانات، زرین دشت، آبنیک، فیروزکوه، دماوند، گیلاوند، خور، سوادکوه، افجه، چلاو، کرکبود و فیل‌بند.

 

 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=10434

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر