سیگار کشیدن به ژن‌های ریه و اندام‌های دیگر آسیب می‌رساند
۱۷ آبان ۱۳۹۵

سیگار کشیدن به ژن‌های ریه و اندام‌های دیگر آسیب می‌رساند

یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که سیگار کشیدن با آسیب‌های ژنتیکی قابل توجهی در ریه‌ها و اندام‌های دیگر بدن مرتبط است. در این مطالعه، بیش از ۵ هزار تومور سرطانی مربوط به افراد سیگاری و غیرسیگاری مورد بررسی قرار گرفتند.


یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که سیگار کشیدن با آسیب‌های ژنتیکی قابل توجهی در ریه‌ها و اندام‌های دیگر بدن مرتبط است. در این مطالعه، بیش از ۵ هزار تومور سرطانی مربوط به افراد سیگاری و غیرسیگاری مورد بررسی قرار گرفتند. گزارشی از این مطالعه در Science منتشر شده است.


یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهند که افرادی که هر روز یک بسته سیگار می‌کشند، سالانه ۱۵۰ جهش ژنتیکی را در ریه‌های خودشان تجربه می‌کنند. به نظر محققان، همین مساله نشان می‌دهد که چرا افراد سیگاری شدیدا در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه قرار دارند.
میزان این جهش‌های ژنتیکی در حنجره به‌طور میانگین در هر سال به ۹۷، در حلق به ۳۹، در دهان به ۲۳، در مثانه به ۱۸ و در کبد به ۶ مورد می‌رسد.


دکتر الکساندروف، از مسئولان این مطالعه، می‌گوید: «پیش از این، ما شواهد اپیدمیولوژیک زیادی درباره ارتباط بین سیگار کشیدن و سرطان داشتیم، اما با این یافته‌ها می‌توانیم تغییرات مولکولی ناشی از سیگار کشیدن را در DNA مشاهده کنیمو بنابراین، ما به زوایای تازه‌ای از نقش سیگار در ابتلا به سرطان دست پیدا کرده‌ایم».

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=10350

افزودن نظر