مروری بر دلیل و درمان ابتلا به کتواسیدوز دیابتی و عفونت ریه/ به بهانه درگذشت منصور پورحیدری
۱۵ آبان ۱۳۹۵

مروری بر دلیل و درمان ابتلا به کتواسیدوز دیابتی و عفونت ریه/ به بهانه درگذشت منصور پورحیدری

«منصور پورحیدری، پیشکسوت ۷۱ ساله استقلال درگذشت». خبری کوتاه و ناگوار که جامعه ورزشی، مخصوصا جامعه فوتبال‌دوست کشور را در اندوه بزرگ از دست دادن مردی تاریخ‌ساز در فوتبال ایران فرو برد.


«منصور پورحیدری، پیشکسوت ۷۱ ساله استقلال درگذشت». خبری کوتاه و ناگوار که جامعه ورزشی، مخصوصا جامعه فوتبال‌دوست کشور را در اندوه بزرگ از دست دادن مردی تاریخ‌ساز در فوتبال ایران فرو برد.

منصور پورحیدری که پدر استقلال لقب گرفته بود، تنها فردی بود که موفق به کسب جام باشگاه‌های آسیا، هم به عنوان مربی و هم به عنوان بازیکن استقلال شده بود.

حدود ۱۰ ماه پیش و با علنی شدن خبر بیماری آقای سرمربی و جای خالی او در کنار آبی‌ها، موجی از نگرانی‌ها و گمانه‌زنی‌ها درباره بیماری وی را به راه افتاد تا درنهایت، خانواده پورحیدری از ابتلای او به کتواسیدوز دیابتی خبر دادند. این در حالی است که در هفته‌های اخیر، وخامت شرایط جسمانی مرحوم پورحیدری، دوباره او را روانه ICU کرد و سرانجام، وی براساس گفته پزشکان به دلیل تنگی نفس، عفونت ریوی و دیابت، درگذشت.

۱۰ ماه پیش، پورحیدری در حالی با کاهش سطح هوشیاری راهی بیمارستان شده بود که قند خونش عدد ۴۰۰ را نشان می‌داد. وی سابقه دیابت دارد و کتواسیدوز دیابتی، کار این ورزشکار کهنه‌کار را به بیمارستان کشانده بود.

 

کتواسیدوز دیابتی چیست؟

کتواسیدوز دیابتی یا همان DKA، از عوارض حاد دیابت محسوب می‌شود. این بیماری زمانی در افراد مبتلا به دیابتی رخ می‌دهد که نوعی ماده شیمیایی به نام «کتون» در خون‌شان ساخته می‌شود. به طور طبیعی، بدن قند را به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کند اما در افراد دیابتی که دیابت کنترل‌نشده دارند، بدن قادر به استفاده از قند به عنوان منبع سوخت و انرژی نیست. زمانی هم که بدن نتواند انرژی خود را از طریق قندها به دست بیاورد، چربی را به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار می‌دهد. همین سوزاندن بیش از حد چربی‌ها در بدن باعث تولید حجم بالایی از کتون، به‌عنوان یک ماده سمی در خون می‌شود. وقتی که کتواسیدوز دیابتی برای افراد مبتلا به دیابت رخ می‌دهد، یعنی میزان انسولین موجود در بدن آنها کافی نیست و بدن‌شان به انسولین بیشتری نیاز دارد.

 

چرا برخی از دیابتی‌ها، دچار کتواسیدوز دیابتی می‌شوند؟

دلایل مختلفی برای ابتلا به کتواسیدوز دیابتی مطرح است که در ادامه، به مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:
عدم مصرف کافی و صحیح انسولین
بروز مشکل در پمپ انسولین
عدم آگاهی نسبت به ابتلا به دیابت، به خصوص در بیماران مبتلا به دیابت نوع یک
افزایش نیاز به انسولین، به‌خصوص به علت ابتلا به عفونت، استرس، سکته مغزی، سکته قلبی، بعضی داروها، استعمال کوکائین و بارداری

 

آشنایی با علایم کتواسیدوز دیابتی
بهتر است بدانید که معمولا علایم کتواسیدوز دیابتی حدود ۲۴ ساعت بعد از ابتلا بروز می‌کند و شامل این موارد می‌شود:
احساس تشنگی و نوشیدن زیاد (پرنوشی)
ادرار کردن زیاد (پرادراری)
تهوع و استفراغ
درد شکم
احساس خستگی یا داشتن مشکل در خوب فکر کردن
تنفسی که بوی شیرین یا بوی میوه می‌دهد
کاهش وزن
تنگی نفس
خواب آلودگی که ممکن است در موارد شدید منجر به کما و کاهش سطح هوشیاری شود

 

درمان کتواسیدوز دیابتی به چه صورت است؟

کتواسیدوز دیابتی باید در بیمارستان درمان شود و مراحل و راه‌های مختلف درمان آن به صورت درمان با مایعات و الکترولیت یادرمان با انسولین است.
بیماران مبتلا به دیابت می‌توانند با کنترل مرتب قند خون، استفاده دقیق و صحیح از انسولین، مصرف حجم مناسبی از مایعات و اندازه‌گیری منظم قند خون از ابتلا به کتواسیدوز دیابتی تاحد چشمگیری پیشگیری کند.

 

آشنایی با دلیل و درمان عفونت ریه

ذات‌الریه، آنفلوآنزا و برونشیت، جزو رایج‌ترین دلایل ابتلا به عفونت ریه محسوب می‌شوند که در میان آنها، ذات‌الریه نقش پررنگ‌تری در عفونی شدن ریه‌ها بازی می‌کند.
پنومونی یا ذات‌الریه، وضعیت التهابی ریه است که معمولا در اثر ابتلا به آن، کیسه‌های میکروسکوپی هوا موسوم به آلوئول‌ها تحت تأثیر قرار می‌گیرند. این بیماری در بیشتر موارد در اثر عفونت ناشی از ویروس یا باکتری و گاهی نیز در اثر سایر میکروارگانیسم‌ها، برخی داروها و شرایط دیگر مانند بیماری خودایمنی رخ می‌دهد. ذات‌الریه، یک بیماری منفرد نیست و می‌تواند بیش از ۳۰ علت مختلف داشته باشد؛ علل باکتریایی، علل ویروسی، مایکوپلاسما و سایر علل عفونی مانند قارچ‌ها و ترکیبات شیمیایی می‌توانند از مهم‌ترین دلایل ابتلا به ذات‌الریه محسوب شوند.

افراد بالای‌ ۶۰ سال‌، بیماران مبتلا به آسم‌ و فیبروز کیستیک، کسانی که در معرض استنشاق‌ جسم‌ خارجی‌ به‌ داخل‌ ریه هستند، آنهایی که استعمال‌ دخانیات یا در شرایط‌ پرجمعیت‌ غیربهداشتی زندگی می‌کنند، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به این بیماری ریوی قرار دارند.

ممکن است حدود ۳تا ۷روز طول بکشد تا علایم بیماری پنومونی خودشان را به طور کامل نشان بدهند و پزشک معالج متوجه ابتلا به ذات‌الریه در ما بشود. طول دوره درمان هم از یک هفته تا چند ماه، متغیر خواهد بود. هرچند که باکتری‌ها، جزو عوامل اصلی ابتلا به این بیماری عفونی محسوب می‌شوند اما نمی‌توان نقش برخی از قارچ‌ها و ویروس‌ها را هم در ابتلا به ذات‌الریه نادیده گرفت. درد قفسه سینه، سرفه (ابتدا خشک و سپس خلط‌دار)، تب، ضعف، کاهش اشتها، نفس نفس زدن یا درد عمیق قفسه سینه از مهم‌ترین علایم ابتلا به ذات‌الریه به حساب می‌آیند. از آنجایی که ذات‌الریه یا همان سینه‌پهلو جزو بیماری‌های مسری است، بنابراین یکی از مهم‌ترین راه‌های انتقال آن هم تماس با بیماران مبتلا یا تنفس در هوایی است که ترشحات عطسه بیماران مبتلا به ذات‌الریه در آنجا وجود دارد.

اخبار چهره‌ها را اینجا دنبال کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=10323

افزودن نظر