سنبل‌الطیب (نام علمی : Valeriana officinalis)
۰۲ آذر ۱۳۹۵

سنبل‌الطیب (نام علمی : Valeriana officinalis)


۱۴ نکته درباره سنبل‌الطیب

۱- نام دیگر : علف گربه

۲- علف گربه گیاهی است علفی به ارتفاع ۲ متر با ساقه شیاردار.

۳- سنبل‌الطیب با وجود بوی نامطبوعی که دارد، در قرن شانزدهم، در اروپا به صورت عطر مورد استفاده بود.

۴- نام علف گربه برای این گیاه ناشی از ویژگی آن است که گربه‌ها را به خود جذب می‌کند و نوعی اثر روان گردان در آن‌ها دارد. این خاصیت به دلیل وجود آکتینیدین در عصاره این گیاه است که به فرومون‌های بدن گربه‌ها شباهت دارد. این گیاه اثر مشابهی نیز بر روی موشهای صحرایی دارد.

۵- تنتور این گیاه قرن‌ها به عنوان مسکن به کار می‌رفته است و هنوز هم در فرانسه، آلمان و سوئیس، برای رفع بدخوابی مصرف زیادی دارد. در فرانسه سالانه حدود ۵۰ تن سنبل‌الطیب به فروش می‌رسد.

۶- مهم‌ترین اثر سنبل‌الطیب، آرامبخش بودن آن است.

۷- اثرات دیگر شامل خواص آنتی‌بیوتیکی؛ صفراآوری؛ کاهش پرفشاری خون؛ آرام کردن ماهیچه‌های روده؛ ضدسرطانی و به مقدار زیاد محرک است.

۸- همچنین اسید والریانیک ضداسپاسم می‌باشد.

۹- فرآورده‌های استاندارد گیاه برای رفع بدخوابی مفید بوده و با مطالعات تجربی در زمینه دارونم به اثبات رسیده است. سنبل‌الطیب یک آرامبخش متوسط است و باید ۳۰ تا ۴۵ دقیقه قبل از خواب یا استراحت مصرف شود.

۱۱- داروهای استانداردی به اشکال؛ دراژه، قطره و شربت تهیه شده‌اند که بر حسب میزان مواد تأثیرگذار با مقدار توصیه شده بر روی برچسب دارو به صورت‌های زیر مصرف می‌شوند.

۱۲- تهیه چای: به ۳ تا ۵ گرم پودر ریشه یک لیوان آب جوش اضافه کرده و حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بگذارید بماند؛ سپس صاف کرده و میل کنید.

۱۳- اصولا مصرف والریان در حد دارویی بدون عارضه بوده و از طرف FDA آمریکا ورود آن در مواد غذایی بلامانع اعلام شده است. تاکنون دوز سمی آن مشخص نشده است؛ ولی یک گزارش از دوز بالای آن که حدود ۲۰ برابر مقدار دارویی بوده وجود دارد.

۱۴- کسانی که می‌خواهند به طور مداوم از سنبل‌الطیب یا فرآورده‌های آن استفاده کنند، باید پس از هر دو هفته مصرف آن را قطع کنند.

 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=10146

افزودن نظر