آیا داروهای فشار خون با افسردگی ارتباط دارند؟
۲۵ مهر ۱۳۹۵

آیا داروهای فشار خون با افسردگی ارتباط دارند؟

گروهی از محققان دانشگاه گلاسکو در مطالعه اخیرشان به یافته‌های تازه‌ای درباره داروهای فشار خون دست پیدا کردند. این مطالعه نشان می‌دهد که بعضی از داروهای فشار خون می‌توانند خطر بستری شدن بیماران به‌علت افسردگی و اختلال دوقطبی را افزایش دهند.


گروهی از محققان دانشگاه گلاسکو در مطالعه اخیرشان به یافته‌های تازه‌ای درباره داروهای فشار خون دست پیدا کردند. این مطالعه نشان می‌دهد که بعضی از داروهای فشار خون می‌توانند خطر بستری شدن بیماران به‌ علت افسردگی و اختلال دوقطبی را افزایش دهند. گزارشی از این مطالعه در Hypertension منتشر شده است.

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهند که میزان خطر بستری شدن به‌علت افسردگی و اختلال دوقطبی در مصرف‌کنندگان مسدود‌کننده‌های بتا به ۲.۷ نفر در هر هزار نفر و در مصرف‌کنندگان مسدود‌کننده‌های کانال کلسیم به ۳ نفر در هزار نفر می‌رسد.

با این‌حال، محققان می‌گویند که این تاثیر در سطح کمی به نظر می‌رسد و این مطالعه هیچ رابطه علت و معلولی مستقیمی را به اثبات نمی‌رساند.

آنجلا بوال، مسئول مطالعه، می‌گوید: «این یافته‌ها ممکن است برای پزشکان ارزشمند باشند، چون به آنان یادآوری می‌کنند که برخی از این داروها می‌توانند روی بعضی از بیماران از نظر سلامت روانی تاثیر منفی بگذارند».

محققان در این مطالعه، شواهدی از نوعی رابطه بین بیماری‌های قلبی و بیماری‌های روان‌شناختی پیدا کرده‌اند که دلایل احتمالی آن را این‌طور توضیح می‌دهند: افرادی که مضطرب هستند، کمتر ورزش می‌کنند، غذاهای ناسالم می‌خورند و عادت‌های ناسالمی مثل سیگار کشیدن دارند. علاوه بر این، استرس می‌تواند سطح قند خون و هورمون‌های مضر را در بدن افزایش دهد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=10130

افزودن نظر