سکوت پزشک کیارستمی ‌شکسته شد/ دکتر میر: کوتاهی نکردم!
۱۸ مهر ۱۳۹۵

سکوت پزشک کیارستمی ‌شکسته شد/ دکتر میر: کوتاهی نکردم!

پس از آنکه حکم پرونده پزشکی عباس کیارستمی  ‌منتشر شد و طی آن مشخص شد تیم پزشکی قصور در درمان داشتند، پزشک خاطی به سه ماه عدم فعالیت در بیمارستان مربوطه محکوم شد که ابعاد انتشار‌ این حکم واکنش‌های متفاوتی را در بین اهالی سینما در پی داشت.


پس از آنکه حکم پرونده پزشکی عباس کیارستمی  ‌منتشر شد و طی آن مشخص شد تیم پزشکی قصور در درمان داشتند، پزشک خاطی به سه ماه عدم فعالیت در بیمارستان مربوطه محکوم شد که ابعاد انتشار‌ این حکم واکنش‌های متفاوتی را در بین اهالی سینما در پی داشت.

به گزارش سلامتیسم، روزنامه سپید در تازه‌ترین شماره خود گفتگوی مفصلی را با دکتر احمد میر پزشک معالج عباس کیارستمی  ‌انجام داده است. گفتگویی که ابعاد تازه‌ای در پرونده پزشکی فیلمساز فقید کشورمان پیش روی مخاطب باز کرده است. در ادامه،‌ این گفت و گو را می‌خوانید.

 

آقای دکتر احمد میر شما پزشک معالج مرحوم عباس کیارستمی ‌بودید و در‌ این دوران هرگز پاسخ و یا واکنشی در جراید از شما ندیده و نشنیده‌ایم. دلیل‌ این سکوت طولانی چیست ؟

پیش از هرچیز باید یادآور بشوم که درگذشت عباس کیارستمی ‌ضایعه جبران ناپذیری برای فرهنگ و هنر‌ این مرز و بوم است و فقدان چنین فرد و استعدادی برای همه ما تأثر انگیز و دردناک است. لذا وظیفه خود می‌دانم که به همه هنرمندان و هنردوستان و کلیه جامعه هنردوست ‌ایران تسلیت بگویم. چرا من تا امروز سکوت اختیار کردم؟‌ این سکوت به‌ این دلیل بود که گفته‌ها و نوشته‌های زیادی درباره بیماری ، روند درمان و مرگ مرحوم عباس کیارستمی ‌وجود دارد و پاسخ به آنها نیاز به کارشناسی علمی ‌داشت و هدف من‌ این بود که اجازه بدهم کارشناسان ذی صلاح و کارشناسان نظام پزشکی کشور به‌ این موارد رسیدگی کنند و درکمال استقلال بتوانند رأی خود را اعلام کنند. به‌ این دلیل من در مقابل تمام سخنان شایسته و ناشایسته درست و نادرست و حتی اهانت آمیز سکوت کردم تا بتوانیم به نتیجه‌ای درست و عادلانه‌ای برسیم. مضافاً‌ اینکه برخى اظهار نظرها به منظور جواب گرفتن و جواب دادن و مطرح بودن به هر قیمت بود. مطلقاً بنده نمى‌خواستم و نمى‌خواهم وسیله‌ این فر ایند باشم. در ضمن من فکر می‌کنم که پزشک وظیفه دارد در هر حال و حالتی رفتاری نمونه داشته باشد و بیماران ما نیز از ما چنین انتظاری را دارند. وظیفه من سکوت و احترام به مرحوم کیارستمی ‌بود.

 

گفته شده است که آقای کیارستمی ‌قرار بوده است توسط پدر جنابعالی مورد عمل جراحی قرار بگیرد‌ایا‌ این ادعا صحت دارد ؟

 این ادعا به هیچ وجه صحت ندارد. آقای کیارستمی ‌با بنده از قبل آشنایی دوری داشتند و پس از بررسی خودشان به من مراجعه کردند.‌ ایشان اصرار داشتند که حتما قبل از تعطیلات عید‌ این عمل انجام بشود چون بعد از عید برنامه مسافرت خارج از کشور داشتند و قرار بود در خارج از کشور فیلمی ‌را تهیه بکنند. در ضمن جای یادآوری است که پدر من دکتر علی‌محمد میر سال‌ها است، شاید بیش از ۱۰ سال است که عمل جراحی انجام نمی‌دهند و الان ۹۳ سال دارند و هیچ جای تردیدی باقی نمی‌ماند که ‌ایشان به من مراجعه کردند و نه به پدرم.

 

 مرحوم کیارستمی ‌با چه علایمی‌ به شما مراجعه کردند ؟

آقای کیارستمی ‌به دلیل کم خونی در بیمارستان دیگری مورد آزمایش و بررسی قرار گرفته بودند ونتایج‌ این آزمایش‌ها نشان می‌داد که به علت کم خونی و نتایجی که از کولونوسکوپى و بافت شناسى حاصل شده بود باید موردعمل جراحی قرار بگیرند. تمام همکارانی که‌ایشان را دیده بودند پیشنهاد عمل را داده بودند. به همین علت وقتی به من مراجعه کردند درباره‌ این مسأله با هم صحبت کردیم و به توافق رسیدیم تا پس از قطع داروهای ضد انعقادی که مصرف میکردند به بیمارستان بی ایند و در بیمارستان مورد عمل جراحی قرار بگیرند.

 

بیماری دقیق مرحوم عباس کیارستمی ‌چه بود ؟

به عنوان یک پزشک مثل هر پزشک دیگری ما به قسم نامه‌ای که سوگند خوردیم پای بندیم. افزون بر‌ این قانون هم حفظ اسرار پزشکى را مقرر کردهاست. بیماری جزء اسرار پزشکی افراد است ، یک بار دیگر‌ این سوال از من شد واز پاسخ به‌ این سوال سرباز زدم چون تا آن زمان اقاى کیارستمی ‌چنین اجازه‌ای را به من نداده بود تا درباره نوع بیماری‌ایشان با کسی صحبت کنم. امروز هم به همین قسم نامه و به همین حفظ  اسرار پزشکی پای بندم. چنانچه خانواده مرحوم عباس کیارستمی ‌چنین اجازه‌ای به من بدهند ، من باکمال میل نوع بیماری و درجه بیماری و کل مسائلی را  که مربوط به بیماری‌ایشان است  در اختیار همگان قرار میدهم ولی تا قبل از‌ اینکه اجازه به من داده شود من متأسفم که امروز هم درباره نوع دقیق‌ این بیماری اجازه‌ای ندارم با کسی صحبت کنم.

 بیمار در چه تاریخی و به چه علتی بستری شد ؟

مرحوم عباس کیارستمی ‌پس ازتمهیدات لازم و ویزیت‌ها و مشاوره‌های لازم بعدازظهر ۱۷ اسفند مورد عمل جراحی قرار گرفتند. آقای کیارستمی ‌به مشکلی دچار بودند که چنانچه عمل نمیشدند در‌ اینده‌ای نزدیک خطرات زیادی تهدیدشان می‌کرد. در تاریخ ۱۷ اسفند عمل شدند. عملشان با موفقیت به انجام رسید و به بخش مراقبتهای ویژه منتقل شدند.

 

عمل دوم بیمار به چه علت بود ؟ در کیفرخواست آمده است که شما در‌ این عمل تأخیر کرده‌اید ؟

عمل دوم به علت بروز خونریزى بود. بیمار به مدت دو روز داروى ضد انعقاد خون دریافت کرده بود و ما مدت ۴٨ ساعت به بیمار فرصت دادیم تا اثر‌ این دارو از بین برود. در طول‌ این مدت من ،همکارم دکتر ناصرى وهمه پزشکان مشاور و مسؤلین icu بر بالین بیمار حاضر بودیم. خون و فراورده‌هاى خونى به بیمار تزریق شد ،ودر‌ این مدت هرگز افت فشار خون، کم کارى کلیه یا علایم DIC نداشتیم. بررسى بالینى ، سونوگرافى و سى تى اسکن انجام شد و روز ٢٠ اسفند بیمار دوباره عمل شد. خونریزى مهار شد بدون‌ اینکه منشأ خونریزى واضحى یافت شود. از ان به بعدنیز  دیگر با مشگل خونریزى مواجه نشدیم. توجه بفرمایید که اقدام جراحى در بیمارى که داروى انعقاد دریافت کرده است ، پیش از قطع دارو امرى بسیار خطرناک است.

 

 شما در چه شرایطی بعد از عمل دوم به مسافرت رفتید ؟

آقای عباس کیارستمی ‌بعد از عمل دوم یک روند بهبودی کاملا رضایت بخشی داشتند. بعد از عمل دوم فقط یک واحد خون تزریق کردیم و دیگر نیازی برای تزریق خون نشد. هموگلوبین رفته رفته به حد نرمال برگشت و از لحاظ کلیوی- قلبی – ریوی و عمل کرد روده کاملا خوب بودند. تغذیه بامایعات شروع شد ، راه می‌رفتند و هموگلوبین ۱۱ داشتند. در چنین شرایطی بود که بعد ازظهر روز ۲۹ اسفند ، ۹ روز بعد از عمل دوم در حالی که در موقعیت پایدار و مطلوب قرار داشتند ، با‌ایشان صحبت کردم من اعلام کردم که من فقط با موافقت‌ایشان به سفر خواهم رفت و گفتم چنانچه با سفر من موافق نباشند من در کنار‌ایشان خواهم ماند. و‌ این صرفاً به خاطر ارادت خاص به اقاى کیارستمى بود و الا پزشک در صورتیکه جانشین صلاحیتدارى به جاى خود معرفى نماید مکلف نیست براى سفر از بیمار اجازه بگیرد.آقای کیارستمی ‌و برادر‌ایشان و پسرشان با سفر من موافقت کردند. من برای‌ این سفر به جای خود جانشینی انتخاب کردم. آقای دکتر ناصری متخصص جراحی عمومی‌که از روز اول ، از عمل اول و دوم در کنار من بودند و هر روز آقای کیارستمی ‌را دیده بودند ، از ریزه کاری بیماری و تحول و پرونده‌ایشان مطلع بودند. آقای دکتر ناصری را بعنوان جانشین معرفی کردم و آقای کیارستمی ‌با‌ این جانشینی کوچکترین مخالفتی نشان ندادند و با اجازه بیمار و خانواده و تعیین جانشین به سفر رفتم. تکرار میکنم زمانی که من به مسافرت رفتم شرایط آقای کیارستمی ‌۱۰۰ درصد پایدار و خوب بود و خونریزی نداشتند. هیچ جراحی بیمار خود را در شرایط بد رها نمیکند وجایى نمیرود.

 

در غیاب شما چه اتفاقی افتاد ؟

روزدوم فروردین با وضعیت خوب از بخش مراقبتهای ویژه به بخش منتقل شدند و در وضعیت بسیار خوبی به سر میبردند تا‌ اینکه چند روز بعد آقای دکترناصری که همکار و جانشین من  تشخیص میدهند بیمار دچارعفونت کیسه صفرا شده است. عفونت کیسه صفرا هیچ ارتباطی به عمل اول و دوم ندارد و ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. تشخیص درست گذاشته شد و آقای دکتر ناصری کیسه صفرا را عمل کردند و بعد از عمل هم بیمار روند بهبودی داشتند تا‌ اینکه دوباره دچارتب و دل درد شدند و بعد از مشورت با جراحانی که در آن دوران در تهران حضور داشتند‌ایشان دوباره عمل شدند. محل دوخت دچار نشت شده بود. سطح قدامی‌حالب چپ مشکل پیدا کرده بود حالب به هیچ وجه قطع نشده بود به علت  خونگیری با وسایلى که حرارت بالا دارند دچار نوعی سوختگی شده بود بدون‌ اینکه قطع شده باشد و نشت نداشت. براى بیمار کولوستومى گذاشته شد و از متخصصین اورولوژی دعوت شده و حالب مورد ترمیم قرارگرفت و‌ این عمل با موفقت به پایان رسید.

با‌ اینکه بیمار عارضه دار شده بود، تیم پزشکی که در آن زمان در تهران حاضر بود تشخیص‌های درست گذاشت و درمان‌های درست برای آقای کیارستمی ‌انجام داد. در طول مسافرتم من به صورت مدام و پیوسته از راه تلفن و فضای مجازی از طریق گزارشات دکتر ناصری در جریان لحظه به لحظه روند درمان بوده و هر لحظه درباره هر تصمیم مرا درجریان گذاشته وهر تصمیمى با هماهنگى‌ اینجانب انجام شد.

 

 در‌ این دوران آقای دکتر‌هاشمی‌وزیر محترم بهداشت و درمان گروهی را برای پیگیری درمان آقای عباس کیارستمی ‌مأمور کردند‌ این همکاران چه نقشی در درمان‌ایشان‌ایفا کردند ؟

 آقای دکتر‌هاشمی‌وزیر محترم بهداشت روز ۱۲ فروردین از آقای عباس کیارستمی ‌دیدار کردند و در‌ این دیدار گروهی از متخصصین و همکاران بنام جراحی ، داخلی،‌ای سی یو و عفونی را انتخاب کردند برای‌ اینکه به نحوه درمان آقای کیارستمی ‌رسیدگی کنند.‌ این همکاران بزرگوار و ارجمند که هر کدام از متخصصین بنام‌ این مملکت هستند در بیمارستان حضور بهم رساندند و با بررسی‌هایی که انجام دادند همه متفق القول بودند که درمان آقای کیارستمی ‌بخوبی انجام شده و کوتاهی در این درمان انجام نشده و همه تجهیزات لازم در بیمارستان مهیا بوده است. بنده هم بعنوان پزشک معالج آقای کیارستمی ‌گزارشات مرتبی را به صورت روزانه به دفتر آقای دکتر‌هاشمی‌ارسال می‌کردم و از وضعیت حال آقای کیارستمی ‌وزارتخانه را مطلع میساختم و بارها از پیشنهادات و راهنمایى‌های گروه منتخب وزارتخانه استفاده کردم و بسیاری از تصمیمات راباکمک‌ این بزرگواران گرفتیم و تا زمانیکه آقای کیارستمی ‌در بیمارستان بودند از راهنمایی‌های‌ این گروه همیشه بهرمند بودیم. توجه بفرمایید که‌ این فر ایند به علت اهمییت خاص فرهنگى و اجتماعى مرحوم کیارستمى بودو براى هر بیمارى چنین امکاناتى فراهم نیست.

 

‌ایا به نظر شما بیمارستان آنچه را که نیاز برای درمان چنین بیماری بوده مهیا کرده است ؟

من با قدرت و قاطعیت اعلام میکنم که هیچ کمبودی در بیمارستان برای درمان آقای کیارستمی ‌وجود نداشته و کادر پزشکی و کادردرمانی و پرستاران و بخش ویژه بیمارستان تمام کوشش خودشان را برای بهبود آقای کیارستمی ‌انجام دادند و فکر میکنم آنچه در کشورمی‌توانست برای چنین بیماری مهیا باشد در بیمارستان جم برای‌ایشان مهیا بوده است.

 

آقای کیارستمی ‌تا چه تاریخی بستری بود و درچه موقعیت روحی و جسمی‌بیمارستان را ترک کردند؟

بعد از‌ این اعمال جراحی سنگین از بخش مراقبتهای ویژه به بخش معمولی منتقل شدند و در‌ این دوران روند درمان خوبی طی کردندو درتاریخ ۷ اردیبهشت از بیمارستان ترخیص شدند. مسلماً فردی که ۴ عمل سنگین پشت سر گذاشته و چندین روز در بیمارستان بستری بوده با وضع جسمانی طبیعی به خانه برنمی‌گردد. از لحاظ جسمانی ضعیف بودند و از لحاظ روحی دوران سختی را گذرانده بودند ولی در ضمن ما با فردی قوی روبرو بودیم از لحاظ روحی و از نظر جسمی‌مطمئن بودیم در منزل هم می‌توانند روند بهبود را ادامه بدهند.

 

آیا پس از ترخیص از بیمارستان‌ایشان تحت کنترل بودند ؟

بله. وقتی ترخیص شده و به منزل رفتند پرستاران خصوصی ۲۴ ساعت بالای سر‌ایشان بودند. من هفته اول هر روز به دیدنشان رفتم و از هفته دوم هر دوسه روز یک بار ، از هفته سوم و چهارم به بعد هفته‌ای یکی دوبار رفتم. در تمام طول مدتی که در منزل بودند روزی ۱ یا ۲ بار با پرستاران‌ایشان تماس می‌گرفتم و جویا حالشان میشدم و دستورات را می‌دادیم و و با همکارانمان به دیدنشان می‌رفتیم از جمله با پزشک عفونی و همکار جراح به دیدنشان رفتیم و آزمایشات را پیگیری میکردیم و خوشبختانه روند بسیار خوبی را در منزل طی کردند. در بدو کار ضعیف بودند اشتها نداشتند غذا نمی‌خوردند به تدریح راه افتادند در منزل حرکت می‌کردند بعد از چندی برای مدتی به خارج از تهران رفتند و به کارهای هنری کم کم میپرداختند و روند خوبی را طی می‌کردند.

 

 چرا پس از ترخیص بیمار در بیمارستان آراد بستری شد ؟

 آقای کیارستمی ‌شخصاً علاقه داشتند مشکلات و بررسی‌های ادراری توسط جناب آقای دکتر سدهی در بیمارستان آراد پیگیری شود. به همین دلیل در همان زمان از اقاى دکتر سدهى دعوت کردیم به بیمارستان جم آمدند و بیمار را ویزیت کردند و بعد از ترخیص هم برای بررسی‌های سیستم کلیوی و ادراری به بیمارستان آراد تشریف بردند. هر بار به بیمارستان آراد رفتند من هم به بیمارستان آراد رفتم و تمام بررسی‌ها در بیمارستان آراد با هماهنگى بنده انجام شد. جا دارد در همینجا از جناب اقاى دکتر سدهى و همه کادر پزشکى و پرستارى بیمارستان اراد و بیمارستان جم که با علاقه احترام و صمیمیت در درمان اقاى کیارستمى شریک بودند صمیمانه تشکر کنم. برای آخرین بار به علت تب به بیمارستان آراد مراجعه کردند و تشخیص داده شد که هماتوم پشت شکم عفونت کرده و‌ این هماتوم زیر گاید سی تی اسکن تخلیه شد و تب‌ایشان قطع شده و ما از‌ این روند کاملاً رضایت داشتیم.

 

 دلیل سفر آقای کیارستمی ‌به خارج از کشور چه بود ؟

 دلیل سفر آقای کیارستمی ‌به خارج از کشوررا از ما نباید پرسید. آقای کیارستمی ‌، دوستانشان و خانواد تصمیم به‌ این سفر گرفتند. ما همه بر‌ این عقیده بودیم که آقای کیارستمی ‌در‌ایران درمان شده اند و عوارض نیز  درمان شده است ، از بیمارستان به منزل رفته اند و بیماری‌ایشان تحت کنترل است و دلیلی برای سفر خارج نمی‌دیدیم. میل اطرافیان و بیمار و دوستان‌ این بود که‌ایشان به فرانسه سفر کنند و مورد بررسی‌های بیشتر قرار بگیرند. روزیکه آقای کیارستمی ‌به سفر می‌رفتند پزشک هواپیما با من تماس گرفت و پرسید من چه دلیلی برای سفرایشان باید ذکر کنم ، تمام درمانها برای‌ایشان در‌ایران انجام شده است. من پاسخ گفتم که دلیل سفر را از ما نپرسید ما پیشنهاد سفر نکردیم و میل خودشان و خانوادشان است که به خارج از کشور سفر کنند و پزشکان‌ایشان در‌ایران در بیمارستان جم و بیمارستان آراد چنین پیشنهادی نکردند و حتی دوستان‌ایشان در بیمارستان آراد سعی کردند‌ایشان را از‌ این سفر منع کنند.

 

 اگر قرار بود دوباره درمان کیارستمی ‌را به عهده میگرفتید چه تغییری در پلان درمانی خود می‌دادید ؟

 عرض کنم خدمتتان ما آنچه را که انجام دادیم از روی قواعد و اصول پزشکی انجام دادیم و آقای کیارستمی ‌در‌ این درمانها دچار عوارض شدند. ناگفته نماند عارضه در نهاد درمان پنهان است. متأسفانه عوارض زیادی برای مرحوم کیا رستمی‌رخ داد که خوشبختانه ما همه‌ این عوارض را تشخیص دادیم و درمانهای درستی را انجام دادیم و بیمار درمان شد و ترخیص شد. راه و روش درمان بیماری و عوارض‌ایشان درست و علمی‌بوده است. بنابر‌ این اگر قرار بود‌ این فراىند تکرار شود دقیقاً همان کارهایی را انجام میدادیم که انجام دادیم با همان جدول زمانى.

 

 نظرتان درباره سخنانی که بعضی از هنرمندان در جراید به زبان آورده اند چیست ؟

 بین جامعه هنری و جامعه فرهیخته پزشکی در‌ایران روابط عمیق و استواری از دیرباز برقرار بوده است که با سخنان تنی چند خدشه دار نخواهد شد.‌ این گفته‌ها و نوشته‌ها جامعه خدوم پزشکی‌ایران را به حق آزرده کرده است. پزشکان‌ این مرز و بوم در سخت ترین شرایط ، دوران جنگ تحمیلی و امروز در نقاط دور افتاده‌ این کشور در حال خدمت به مردم شریف‌ایران هستند. حضور‌ این پزشکان و خدمات صادقانه‌ایشان بر هیچیک از احاد‌ این مملکت پوشیده نیست و باعث آرامش خاطر و آسایش یک یک هموطنان ماست. پزشکان از هر دسته و تخصصی در هر گوشه از‌ایران با افتخار به جامعه هنری‌ایران خدمت کرده اند و هنرمندان‌ایرانی نیز با احترام متقابل و حق شناسی با پزشکان برخورد کرده اند.‌ این سخنان ناشایست و اهانت آمیز از اقلیتی بسیار کوچک از جامعه هنری‌ایران بوده است که به وضوح فاقد برخى شرایط براى یک هنرمند – یعنى ادب ،فروتنى وخود دارى- است.

 

 گفته شده است که پزشکان مرحوم کیارستمی ‌در توضیح بیماری و روند درمان کوتاهی کرده اند ؟

 این ادعا از اساس نادرست و اهانت آمیز است. من و همه همکارانم از کوچکترین توضیحی به بیمار و افراد خانواده‌ایشان کوتاهی نکردیم و اصولاً امکان ندارد که بیماری در سطح فرهنگی اقاى عباس کیارستمی ‌به مدت ۳ ماه درمان در بیمارستان و در منزل توضیحی نشنود و سوالی نکند و پاسخی نگیرد.‌ این اتفاق حتی برای عادی ترین بیمار غیرقابل تصور است. چه رسد به مرحوم کیارستمی ‌و خانواده‌ایشان. در هر صورت چنین ادعایی هرگز در بیمارستان و سپس در منزل مطرح نشد.

 

 شما سومین نسل جراح در‌ایران هستید ، لطفاً خودتان را بیشتر به ما معرفی کنید.

پدربزرگ من دکتر یوسف میر در سال ۱۳۰۰ به عنوان اولین جراح دانشگاه دیده و متخصص کار خود را در‌ایران آغاز کرد و مسئول نخستین بخش جراحی دانشگاهی‌ایران بود. در پی او پدر و عموی من که دو برادر همزاد بودند پس از پایان تحصیلات و کار در سوئیس به‌ایران بازگشتند و سالها در بیمارستان هزار تختخوابی تهران و سپس در بیمارستان جم کار و تدریس کردند. من نیز پس از بیست سال اقامت در سوئیس و اخذ تخصص جراحی عمومی‌به‌ایران برگشتم. امسال ۲۸ سال است که جراحی میکنم ، ۱۰ سال در سوئیس جراحی کردم و از سال ۱۹۹۰ جراحی لاپاراسکوپی را آغاز کردم و مسئول آموزش لاپاراسکوپی در بخش دانشگاهی سوئیس بودم و امسال ۱۸ سال است که در تهران کار مىکنم. چند سال جزو کادر علمی‌دانشگاه پزشکی‌ایران بودم. طی‌ این سالها بیش از ۵۰۰۰ جراحی انجام داده ام. متأسفانه بیشتر‌ این عملها موارد سرطانی هستند.

 

یکی از فرزندانم هم اکنون در سوئیس مشغول تحصیل در رشته پزشکی است و چهارمین نسل پزشک در خانواده خواهد بود. آرزو دارم که او نیز به‌ایران برگردد و خدمت به‌ایران را سرلوحه کار خود قرار دهد. از بازگشت و کار در‌ایران صمیمانه خوشحالم و با وجود مشکلاتی که پیش می‌آید هرگز از‌ این تصمیم پشیمان نبوده ام.

 

در پایان میخواستم از‌ اینکه به من فرصت دادید پرده از بسیارى ناگفته‌ها بر دارم و گوشه اى از روزها تلاش و زحمت دستجمعى پزشکان معالج  مرحوم کیارستمى را بازگو کنم ، از شما تشکر کنم. امیدوارم که‌ این مختصر در روشن شدن ذهن هموطنان عزیز و تداوم اعتمادشان به پزشکان ، مثمر ثمر باشد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=10095

افزودن نظر