آزیترومایسین

Azithromycin

موارد استفاده

آزیترومایسین در درمان عفونت‌های مجاری تنفسی، التهاب گوش میانی، عفونت‌های پوست و بافت‌های نرم، عفونت‌های تناسلی و التهاب پیشابراه مصرف می‌شود

فارماکوکينتيک

فراهمی زیستی این دارو به صورت خوراکی حدود ۴۰ درصد است. جذب دارو همراه با غذا به شکل کپسول (نه قرص) کاهش می‌یابد. اوج غلظت سرمی دارو از زمان مصرف تا ۲ ساعت بعد از آن حاصل می‌شود. این دارو به طور گسترده در بافت‌ها منتشر می‌شود به طوری که غلظت آن در بافت‌ها بیش از پلاسما خواهد بود. این دارو به مقدار کم در کبد متابولیزه می‌شود و بقیه آن به صورت تغییر نیافته عمدتاً از طریق صفرا دفع می‌شود.

موارد منع مصرف

در صورت وجود نارسایی کبد، این دارو نباید مصرف شود.

هشدارها

در صورت ابتلای بیمار به نارسایی کبدی یا کلیوی، تاکیکاردی بطنی و پورفیری، این دارو باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

عوارض جانبی

تهوع، استفراغ، احساس ناراحتی در شکم، اسهال، کهیر، بثورات جلدی و سایر واکنش‌های آلرژیک، کاهش برگشت پذیر قدرت شنوایی در صورت مصرف مقادیر زیاد دارو، یرقان انسدادی و مشکلات قلبی از عوارض مصرف این دارو هستند.

تداخل دارویی

این دارو نیز مانند اریترومایسین با تعدادی از داروها تداخل دارد

نکات قابل توصیه

بهتر است این دارو ( به ویژه کپسول آن ) با معده خالی مصرف شود ولی در صورت بروز تحریک گوارشی می‌توان دارو را با غذا نیز مصرف کرد

مقدار مصرف

بزرگسالان: این دارو به طور معمول به مقدار ۵۰۰ میلی‌گرم یک بار در روز به مدت ۳ روز مصرف می‌شود. در درمان عفونت‌های تناسلی کلامیدیایی و عفونت مجاری ادراری غیر گونوکوکی، یک گرم به صورت تک دوز مصرف می‌شود.
کودکان : برای کودکان با سن بیش از ۶ ماه ۱۰mg/kg یک بار در روز به مدت ۳ روز یا براساس وزن کودک به ترتیب زیر مصرف می شود: برای وزن ۱۵ تا ۲۰ کیلوگرم: مقدار ۲۰۰ میلی‌گرم، برای وزن ۲۶ تا ۳۵ کیلوگرم: مقدار ۳۰۰ میلی‌گرم، برای وزن ۳۶ تا ۴۵ کیلوگرم: مقدار ۴۰۰ میلی‌گرم ( این مقادیر یک بار در روز به مدت ۳ روز مصرف می‌شوند).

اشکال دارویی

Film Coated Tablet : ۲۰۰ mg
Film Coated Tablet : ۴۰۰ mg ( as Ethylsuccinate)
For Suspension : ۲۰۰ mg/ ۵ ml ( as Ethylsuccinate)
For Injection : ۱ g ( as lactobionate)

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=47