مبندازول

Mebendazole

موارد استفاده

مبندازول در درمان ابتلا به کرم های نخی، گرد، شلاقی و قلابدار مصرف کاربرد دارند.

مکانیسم اثر

مبندازول موجب تخریب میکروتوبول‌های سیتوپلاسمی انگل و درنتیجه مهار برداشت گلوکز توسط کرم بالغ و در نهایت مرگ انگل می شود.

فارماکوکينتيک

این دارو، تا حد کمی از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شود. با این حال جذب خوراکی دارو در هنگام خوردن غذا، به ویژه غذاهای چرب، افزایش می‌یابد. دفع این دارو عمدتاً از طریق کلیه صورت می‌گیرد.

هشدارها

۱- در صورت ابتلای بیمار به مشکلات کبدی، این دارو باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲- در درمان کرمک، قبل از شروع درمان و یک هفته پس از آن، باید ناحیه اطراف مقعد به منظور یافتن تخم کرم، به ویژه در بیمارانی که علایم عفونت درآنها پایدار است، بررسی شود.
۳- آزمون مدفوع در درمان ابتلا به کرم‌های گرد، شلاقی و کاپیلاریاز، قبل و ۳-۱ هفته پس از درمان به منظور تعیین کارایی درمان ضروری است.
۴- شمارش کامل گلبول‌های خون در اولین ماه درمان با این دارو ضروری است.

عوارض جانبی

به ندرت درد شکم، اسهال و واکنش‌های حساسیت مفرط ( شامل گزانتوم، بثورات جلدی، کهیر و آنژیوادم )، با مصرف این دارو گزارش شده است.

نکات قابل توصیه

 -۱ درصورت مصرف این دارو برای درمان کرمک بهتر است تمام افراد خانواده به طور همزمان درمان شوند. همچنین، شستن لباس‌های خواب و رختخواب بعد از درمان با دارو ضروری است تا بیماری دوباره عود نکند.
 -۲
در درمان آلودگیهای داخل بافت‌ها(مانند کیست ها)، این دارو در مقادیر زیاد همراه با غذا، به ویژه غذاهای چرب باید مصرف شود تا مقدار بیشتری از دارو جذب شود.
 -۳
بیماران مبتلا به آلودگی کرم‌های قلاب‌دار و شلاقی، باید به صورت مکمل مقادیری آهن دریافت کنند.
 -۴
قرص های مبندازول را باید کاملاً جوید و با مقداری آب مصرف نمود.

مقدار مصرف

بزرگسالان و کودکان: مبندازول در درمان آلودگی به کرم‌های نخی‌(‌مانند کرمک‌) در بزرگسالان و کودکان با سن بیشتر از ۲ سال به مقدار ۱۰۰ میلی گرم در یک نوبت مصرف می‌شود. در صورت بروز مجدد عفونت، ممکن است یک مقدار مصرف ثانویه ۳-۲  هفته بعد ضروری باشد. مصرف دارو در کودکان با سن کمتر از ۲ سال توصیه نمی‌شود. مقدار مصرف دارو در درمان آلودگی به کرم‌های شلاقی، کرم‌های گرد ،آسکاریس و کرم‌های قلاب‌دار در بزرگسالان و کودکان با سن بیشتر از ۲ سال۱۰۰ میلی گرم دو بار در روز برای ۳ روز می‌باشد.

اشکال دارویی

Chewable Tablet : ۱۰۰ mg

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=121