ویتامین ای (ویتامین E)

Vitamin E

موارد استفاده

ویتامین E‌ برای پیشگیری و درمان کمبود این ویتامین مصرف می‌شود.

مکانیسم اثر

ویتامین E به عنوان یک عنصر اساسی در تغذیه و به عنوان یک آنتی‌اکسیدان همراه با سلنیم موجود در رژیم غذایی، از اسیدهای چرب غیراشباع موجود در غشاء و سایر ساختمان‌های سلولی از جمله رادیکال‌های آزاد محافظت کرده و گویچه‌های قرمز خون را در مقابل همولیز حفظ می‌کند. ویتامین E به عنوان یک کوفاکتور در بعضی از سیستم‌های آنزیمی عمل می‌کند.

فارماکوکينتيک

۵۰-۸۰ درصد ویتامین E از طریق مجرای گوارش (دوازدهه) جذب می‌شود. برای جذب کافی این ویتامین، وجود املاح صفراوی و چربی موجود در رژیم غذایی ضروری است. این ویتامین در تمام بافت‌های بدن به ویژه بافت‌های چربی ذخیره می‌شود. متابولیسم آن کبدی است و از طریق صفرا و کلیه دفع می‌شود.

عوارض جانبی

با مصرف مقادیر بین U/day ۴۰۰-۸۰۰ به مدت طولانی، تاری دید، اسهال، سرگیجه، سردرد، تهوع یا گرفتگی معده، خستگی یا ضعف غیر معمول گزارش شده است.

نکات قابل توصیه

۱. از آنجا که کمبود ویتامینE به تنهایی شایع نیست، معمولاً ترکیبی از چند ویتامین تجویز می‌شود. 
۲. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، از آنجا که زمان زیادی برای تخلیه دارو لازم است، نیاز به مصرف مقدار فراموش شده نمی‌باشد. مصرف دارو طبق برنامه باید ادامه یابد.

مقدار مصرف

به عنوان پیشگیری از کمبود ویتامینE، مقدار مصرف توصیه شده در روز به صورت زیر است: 
شیرخواران و کودکان از بدو تولد تا ۳ سالگی ۱۰-۵ واحد، ۱۰-۴ سال ۱۱-۷ واحد، پسران و مردان بالغ ۱۶-۷ واحد، دختران و زنان بالغ ۱۳ واحد، زنان باردار ۱۶-۷ واحد، و در دوران شیردهی ۲۰-۱۸ واحد. برای درمان کمبود این ویتامین، مقدار مصرف برحسب شدت کمبود تعیین می‌شود. در شیرخواران نارس که فرمول‌های غذایی حاوی مقادیر زیاد اسیدهای چرب غیر اشباع دریافت می‌کنند، U/day ۱۵-۲۵ واحد تجویز می‌شود. 
برای درمان کمبود ویتامین در بزرگسالان U/day ۷۵-۶۰ و در کودکان U/kg/day ۱ تزریق می‌شود.

اشکال دارویی


Chewable Coated tablet: ۱۰۰ IU 
Chewable Coated tablet: ۲۰۰ IU 
Chewable Coated tablet: ۴۰۰ IU 
Oral Drops: ۵۰IU/ml 
Injection: IU/ml

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=11897